Nemulţumirile localnicilor - în atenţia celor care nu îşi fac datoria

 Această rubrică se doreşte a fi în atenţia celor care ar trebui să aibă grijă de cetăţean şi nu îşi fac datoria aşa cum trebuie, de la prestatorul de servicii până la administraţia oraşului. Aici vor fi semnalate problemele de zi cu zi ale oamenilor obişnuiţi, iar cei rupţi de realitate(oamenii politici şi angajaţii primăriei) deoarece nu au grija zilei de mâine, sperăm să vină în slujba sau ajutorul celor cu nevoi. Toate nemulţumirile dumneavoastră vor fi trecute pentru început sub formă de comentarii, dar în cel mai scurt timp această rubrică va fi modificată şi veţi putea scrie direct. Aşteptăm comentariile dumneavoastră.

2510 comentarii Comentează

  • #2510
    M.Voinea pe 5 Decembrie 2021, 09:37
    Răspuns pentru biciclist
    Stau de multe ori și mă-ntreb,oare cei ce își aruncă părerile pe-aici sunt conștienți de ceea ce scriu,cum scriu și despre cine scriu?În afară de miștou-ri,glumițe din galeria de la stadion și concluzii de preșcolar,realizează cât de puțin au trecut și prin școală?Ne îndepărtăm din ce în ce mai mult de lucruri evidente,educație și bun simț și civilizație și aruncăm tot felul de informații tâmpite îndepărtându-ne de realitatea care ne înconjoară,bagatelizând și mutând atenția către lucruri îndepărtate și fără importanță pentru noi și viața din comunitate.Întotdeauna se va găsi cineva care să-i apere pe proști și hoți,dar nu fără vreun interes ascuns.Mergem pe jos și intrăm pe stradă sau pe câmp având suficient spațiu pe trotuar.Mergem către nicăieri și ne vom trezi cu toții în beznă și deșert.
  • #2509
    Un posesor bicicletă pe 2 Decembrie 2021, 19:54
    Nemulțumitului Traian,mai bogat
    " De la început vă spun, că" domnule Ignat vă preocupă o problemă locală măruntă : parcările și garajele din municipiu. Însă acestea vor fi, vor fi, vor fi rezolvate în cel mai sc*rt timp. Un proiect secret al primarului "NIMIC în gând", așteaptă bănuții din PNRR.Vor fi construite garaje subterane(!) pentru toți, cu p+2 et+mansardă, inversate, așa cum se face totul aici .
    Te rog, însă, privește mai sus, la ceva mai grav.Să te intereseze războiul mocnit de la parcările din c*rticica Guvernului, între "primii acolo" și "noii veniți" ai lui Ciolacu. Rămâi pe TvLatrina 3 și rTV al lui Ghiță, și vei vedea niște bătălii tip "Cel mai tare în parcare".
    Dar nu numai acolo : mergi și la Catedrala Mântuirii popilor. Acolo să vezi sfintele mâncătorii între bolizii de lux : Mercedes, BMW, Bugatti, Maserati, o Dacia 1310 și mai nou o TESLA obraznică cu baterii și telecomandă, draceee ! Toate împingându-i la drăcovenii pe Sfințiile Lor. Fii fericit Ignat!
  • #2508
    Ignat Traian pe 1 Decembrie 2021, 08:40
    Am mașina în parcare
    De la început vă spun că nu mi-am dorit și nici nu îmi doresc o astfel de construcție.Domnule Cuclea,scoateți de prin birouri angajații Serviciului Urbanism și puneți-i la treabă.Să măsoare corect dimensiunile tuturor garajelor și copertinelor,să urmărească scopul pentru care au dorit acele garaje și ce au ajuns defapt.Să confrunte cu datele scrise în proiectele și contractele de închiriere.Deși cred că știți,veți avea și mari surprize.Respectați ceea ce ați scris și legea,altfel vom face noi asta.Ați lăsat la latitudinea oricui este posesor de garaj să-l construiască oricum și-a dorit.Marea lor majoritate sunt supradimensionate și nu au destinația corectă,iar multe dintre mașini ocupă loc*rile de parcare ale celorlalți cetățeni.Și poate urmăriți și modalitatea de achitare a datoriilor fără să vă gândiți la eventuale scumpiri pentru oricare loc de parcare.Avem prețuri de parcă e parcarea la NASA.Hai,la treabă,că e lumea sătulă de tot felul de încălcări ale legilor și ale bunului simț.
  • #2507
    Alina pe 30 Noiembrie 2021, 14:57
    Pentru Gygy
    Vorbești de lucruri sfinte, nu va-ti convins nici acum de primarul asta că îl doare in dos de locuitorii orașului,4ani la hibernare cu clica lui, 0 realizări,pun pariu că la următoarele alegeri tot el câștigă, așa că despre ce vorbim,cu așa oameni,așa oraș !
  • #2506
    Gigi pe 29 Noiembrie 2021, 09:07
    1 Decembrie.
    Stie cineva,de Ziua nationala,Primaria organizeaza ceva ? sau este iarasi primarul plictisit !
  • #2505
    . pe 29 Noiembrie 2021, 03:17
    ***** LA MULȚI ANI, ROMÂNIA ! *****
    Mâine, 1 Decembrie 2031, de Ziua Națională a României, și Imnul Deșteaptă-te române, va vibra mai profund în inimile noastre... va răsuna mai bine peste milioanele de români de pretutindeni.
    La mulți ani, Țara mea !
  • #2504
    Florina pe 20 Noiembrie 2021, 14:33
    Ne dorim un oraș c*rat și sigur!
    Pe lângă containerele de gunoi e raiul câinilor vagabonzi.Trotuare și străzi tapetate de rahatul lor,mizeria împrăștiată de ei prin parc*ri,pe zone pe unde trec bătrâni și copii.A cui este răspunderea pentru prinderea și sterilizarea acestor animale,conform legilor în vigoare?Cine mai cere respect și credibilitate când totul este parcă făcut împotriva noastră?Să veniți la următoarele alegeri după voturi.
  • #2503
    Un aprod nemulțumit pe 7 Noiembrie 2021, 14:32
    Români,vi se pregătește ceva bun, în sfârșit!
    Se plămădește Autoritatea pentru Recuperarea Totală și Extinsă a Marilor Tunuri date Avuției Naționale în Ultimul Timp (ARTEMTANUT).
    ULTIMUL TIMP ?, să se facă precizări! Din anul impunerii de către tanc*rile lui Stalina a primului guvern marionetă a Moskovei, din 1990 încoace, sau din 1996 începutul epocii lui jupanu?(cârcotașii spun că și după ce a căzut el ostatec la Rahova au continuat jafurile. De atunci se face transparent orice achiziție, în special în pandemie, cinstit 100%).
    De prea mult timp românul se plânge că-i sărac în această țară bogată în aur și resurse naturale,dar săracă în paznici patrioți și Justiție pământeană 'oarbă'
    Avuția acestui popor a fost jefuită și s-a sc*rsss asemenea apelor Dunării și a Dâmboviței care tot c*rg și se sc*rg în Marea cea mare.
    Fii binevenită tu ARTEMTANUT dar rugu-te fă-te mai sc*rtă!
    Alege-ți un falnic și sexy nume : Autoritatea pentru Recuperarea Furturilor din Ultimul Timp (ARFUT).
  • #2502
    Theodor pe 29 Octombrie 2021, 17:38
    Continuare
    Privații muncesc din greu,investiția,lor banii lor,produc ceva aduc plus valoare,ce produc duc lunar la ANAF să mănânce și bugetarii o pâine caldă,mulți nu o merită, habar au de putina economie financiară,ce se strânge lunar de la firmele locale,ăia sunt banii de mâncați voi, așa că tot respectul pentru privați !
  • #2501
    George pe 29 Octombrie 2021, 08:48
    Domnule Theodor
    Da domnule,și dvs.ați punctat corect,numai că salariile celor menționați nu sunt decente,ci nesimțit de mari și nemeritate,în raport cu rezultatele muncii lor,ale pregătirii și modului în care au ocopat acele funcții,plus față de cele din privat și țara în care trăim.Iar pentru cârcotașii care își vor da cu părerea,da,multe,chiar prea multe salarii de la stat depășesc 1000 de euro,în vreme ce la privat predomină salariile minime pe economie,adică 1300-1400 de lei.Și aici vorbim de net,adică ce le rămâne în mână amărâților care nu au ”norocul” celor de la stat.De aici și diferența dintre pensiile celor de la stat față de cele din privat.Nu suntem departe de de măsurile luate în anul 2008.
  • #2500
    Theodor pe 28 Octombrie 2021, 10:54
    Vremuri grele și aici vor fi și mai grele.
    Sunt perfect de acord cu tine George dar nu prea mai ai cu cine sa faci treabă aici,sunt câteva sute de bugetari,gen poliție,primărie,financiar,cu un venit garantat decent, îi doare undeva de privații care contribuie cu bani mulți
  • #2499
    George pe 22 Octombrie 2021, 11:06
    Ne asteapta vremuri extrem de grele
    Daca se inchid si tricotajele,sa vedeti atunci saracie in catunul asta numit oras.De 30 de ani nu a aparut nicio investitie majora.Combinat nu,IME nu,alte fabricute gen prelucrare a laptelui,cea de mobila si de conserve nu,de constructii metalice nu,nu sistem de irigari,nu ferme mari de animale,iar micile gospodarii s-au inputinat considerabil.In schimb,avem firme de paza,farmacii,sali de pacanele si pariuri,case de amanet si multe banci.In tara asta mai munceste cineva care sa aduca plus valoare economiei si sa plateasca impozite si taxe la bugetul de stat?S-a ingrosat atat de mult sistemul de stat,platit gras de la cei putini care mai lucreaza in privat,ca in c*rand vom crapa cu totii in falimente si de atatea datorii.Risipim cu usurinta banii colectati cu greu,si tot cu usurinta ii aruncam pe multe lucruri care nu ne sunt necesare,si platim cu bani multi pe cei ce nu fac nimic.Pana cand,oameni buni?
  • #2498
    marian pe 21 Octombrie 2021, 19:56
    INSOLVENTA
    IMPERIAL SA este in insolventa incepand cu data de 27/09/2021,
    prin SENTINTA nr262, pronuntata in dosarul nr 217/87/2020.s-a
    dispus deschiderea procedurii generale a insolventei impotriva debitorului IMPERIAL SA.desi stiau ca au dosar pe rol si ca nu mai pot plati, ei fac achizitii de bunuri si servicii garantand plata, ca apoi sa te trezesti cu instiintare de inscriere la masa credala.societatile mici nu au nicio sansa sa mai recupereze sumele si asa se ajunge la blocaj financiar.
  • #2497
    Vio pe 25 Septembrie 2021, 10:21
    Cuib de trântori numit primărie
    Vine vremea rece și clădirea primăriei este gata pentru hibernarea celor ce o sufocă de ani de zile.Orașul se stinge încet și sigur,dar va rămâne pop**at doar de întunecații care NU contribuie la bugetul local cu un sfanț,dar se adună cu iuțeală la primitul ajutorului social,ajutor de la bugetul local strâns de la cei ce muncesc prin oraș.Iar primăria care-i acoperă și sprijină financiar,NU a fost în stare să strângă de pe străzi,parc*ri și containere de gunoi,câinii vagabonzi care fac un calvar din viața cetățenilor,ce să mai vorbim de alte investiții serioase care să-i facă pe tineri să rămână și să muncească pe la ei pe acasă.Poate să ne spună cineva din primărie câți bani s-au cheltuit în ultimii ani,pentru diversele ”investiții”,hai să le spunem parandărături,și unde și în ce se regăsesc?Mai este Curtea de Conturi o instituție serioasă a statului sau este doar o umbrelă a hoților și distrugătorilor de loc*ri și destine?
  • #2496
    Turnean pe 21 Septembrie 2021, 22:00
    Pacaleala
    Va rog mult de tot aveti grija cand cumparati struguri de la hindusi astia de la vrancea cantariti pe cantarele voastre nici decum pe ale lor riscati sa luati strugurii cu 0.5 lei mai scump.Într-un cuvant va fac la cantar
  • #2495
    Ion pe 19 Septembrie 2021, 13:05
    Paulownia
    Dragă Primărie NU mai planta copaci Paulownia în oraș pentru că ai rădăcini de suprafață și distrug betonul, asfaltul, crapă și ridică trotuarele, etc! Distrug investiții făcute din banii contribuabililor români sau din UE. Plantează altceva!
  • #2494
    Elev prezent la c*rsuri,odata pe 13 Septembrie 2021, 10:51
    A inceput scoala,cu prezenta fizica
    Numai ca,elevii sunt tot pe strazi,prin parc*ri,prin jurul bloc*rilor si pe la casele de pariuri si pacanele.Iar profesorii stau bine merci,la o tigara si o cafea,multumiti de cum a debutat prima zi de scoala.Obisnuiti cu scoala online,sunt deranjati de de prezenta fizica la scoala,atat ei cat si elevii.Si ne mai miram ca prostia in societate a devenit o virtute.Asta este cand in invatamant sunt pusi sa administreze o scoala,profesorii numiți si sustinuti de politic.
  • #2493
    Foarte mulți cetățeni pe 11 Septembrie 2021, 10:15
    Un oraș uitat de timp
    Turnu Măgurele a ajuns un oraș trist și degradat de unde sug și s-au îmbogățit doar cei ce roiesc în jurul Primăriei și a Primarului Cuclea.
  • #2492
    Mulți cetățeni nemulțumiți și revoltați pe 2 Septembrie 2021, 22:39
    Unde se dorește să se ajungă?!
    Miros insuportabil de rahat în întreaga zonă.Câinii răscolesc gunoaiele și latră zi și noapte,mizerie peste tot.Mai pasă cuiva de traiul acesta infect în care ne zbatem de ani buni?Autoritățile nu se mai satură de furat,iar dezastrul se desfășoară într-o nesimțire continuă.Mai răspunde cineva pentru ceea ce se-ntâmplă sau o să ajungem să ne facem dreptate singuri?
  • #2491
    Dor de țară pe 27 August 2021, 10:09
    Diaspora divizată și hulită
    Bun articol,dar câți pricep?Istoria asta a noastră,a românilor,așa cum e ea,NU-I VA IERTA PE O MÂNĂ DE HOȚI HULPAVI ȘI MINCINOȘI CA ILIESCU,NĂSTASE,HREBENCIUC,ROMAN,DRAGNEA,MAZĂRE,OPRIȘAN ȘI MULȚI ALȚI DISTRUGĂTORI DE ȚARĂ ȘI NEAM,CARE AU STAT ZECI DE ANI LA CONDUCEREA JUDEȚELOR ȘI A ȚĂRII ȘI AU FURAT PE RUPTE DIN BUGETUL DE STAT.Din păcate,lafel de mulți spălați pe creieri sunt și azi,cu sufletul și mintea la călăii PSD.Câți dintre tinerii de azi pricep ce s-antâmplat în România în ultimii 30 de ani?A părăsi țara și a sta pribeag prin lume nu e o soluție pentru niciun român.E mult mai simplu să gândim și să avem mai mult c*raj.Viitorul este al tinerilor,mobilizați-vă!
  • #2490
    Diaspora română imploră... pe 26 August 2021, 18:31
    ...abandonați stânga oameni buni !
    Peste 4 mil. de români sunt pribegi prin lume din cauza dezastrului general (economic, politic, social, etc.) din țară. Din cauza acestui prezent "croit" ca VIITOR...atunci prin alegerile libere din 20 mai 1990 (cu 61,5 % PCR eșalon 2 --rebotezat fsn--, azi psd ). Au trecut 30 de ani de atunci. Altă Românie am fi construit, chiar 'o țară ca afară' și respectată în lume, dacă acei votanți spălați la creier cu ideologie roșie-bolșevică estică între 1946-1989 (și după !) ... electorat inApt de vot ar fi emigrat în masă în preziua alegerilor din duminica lor... a orbilor. S-au îmbulzit, însă, în cabinele de vot, și au votat orbește trandafirii roșii fără să le observe ghimpii (încă îi mai...).
    Putem spune că atunci noi am pierdut un tren, sau că acea ,,duminică a orbilor,, a fost ZIUA unui EXOD RATAT ...o zi de comemorat încă 30 de ani și peste....
  • #2489
    Cetățean plătitor de taxe și impozite pe 16 August 2021, 09:33
    Suntem îngropați în gunoaie,nesimțiților!
    Primarule,în afară de plimbările zilnice cu mașina primăriei,te mai preocupă și altceva?După acestă pandemie nenorocită,acum așteptăm și declanșarea altor boli,generate de mizeria din jurul containerelor de gunoi.Vremea caldă și animalele din jurul loc*rilor de depozitare a gunoiului menajer,sunt factori propice pentru răspândirea multor boli.Mai interesează pe cineva din conducerea orașului de viața și sănătatea cetățenilor ei?RUSINEEE!!!Ați rămas o cloacă receptivă numai la prosperitatea și afacerile voastre din banul public.
  • #2488
    Roșu Vodă de Curtea de Argeș pe 14 August 2021, 11:40
    Pro Ana lui Manole
    Circula odată un banc cu GheGhe Dej cerând ajutor la Moscova/plangandu-se că poporul român nu poate fi prostit și refuză ideologia bolșevică (ciuma roșie, astăzi). Stalin la dus undeva unde făcea experimente cu păsările... i-a dat lui Dej niște grăunțe și i-a zis : ''cheamă cocoșii ăia la tine!"... nici măcar unul nu a venit. Stalin îi spune că ăștia sunt îmbuibați, sunt bine hrăniți... a mers în țarcul alăturat cu alți cocoși și le-a aruncat câteva grăunțe. Toți au venit la ordin.. erau înfometați sistematic. Și-i zice Stalin lui Dej :"vezi Gică, așa trebuie procedat și cu popoarele. Scuzați-mă pentru o gafă (nefăcută totuși, din păcate)... era să scriu în loc de Gică..."vezi Liviule ?"
  • #2487
    Manole pe 13 August 2021, 09:44
    Dragă Ana,ai dreptate și bine spui
    Numai că situația asta în care ne bălăcim de ani buni,a fost dorința infractorului Dragnea.Să-i ținem săraci și spălați bine pe creieri,cu cât mai puțină școală și informare corectă,ca să-i putem cumpăra ieftin și repede prin minciuni,promisiuni și dezinformări,odată la 4 ani.E atât de simplă rețeta,parcă de la unul Stalin vine.
  • #2486
    Un cetatean foarte nemultumit. pe 12 August 2021, 16:29
    Putina rabdare
    Nu l-am votat pe acest pitic pentru postul de primar pentru ca nu suportam ideea de a fi reprezentat de acest specimen,care nu stiu cum dracu a putut ajunge primar.Ce autoritate morala sa ai cind cistigi la o diferenta de 3oo de voturi? Mai rau ca e atit de bezmetic ca nici macar nu stie de unde a primit si acele voturi.Sfideaza pe toti si crede ca este buricul pamintului.Sta ascuns de un an de zile pentru ca stie ca nu il mai baga nici dracu in seama.Vremea lui a trecut,nu exista in acest oras doar Cuclea si Cracea.Vom avea alt primar peste 3 ani,asta cu siguranta.
  • #2485
    Ana pe 12 August 2021, 16:10
    Dezastru
    Dragi mei,
    Sunt concitadini care merg in concedii prin alte zone ale tarii.Pot face o paralela intre ce avem noi si ce este dincolo de munti? Si acolo suntem tot in Romania,si acolo este saracie dar la noi e dusa la extreme.Ce putem face? Sa-i presam pe toti( psd,pnl,usr),zilnic.Sa dezvolte orasul.Se poate.Nu este vointa.
  • #2484
    Un cetățean nemulțumit pe 11 August 2021, 19:10
    Turnu Măgurele mai este administrat și condus de cineva?!
    Domnule Cuclea,mai dați-vă jos din Duster-ul primăriei și mergeți printre bloc*ri,pe la containerele de gunoi,pe străzi,alei și parc*ri,vorbiți cu cetățenii,nu numai atunci când aveți nevoie de voturi.Turnu Măgurele a devenit un oraș mizerabil,cu oameni triști și din ce în ce mai săraci,cu tineri fără un viitor,plin de câini vagabonzi și alte animale fără stăpâni,și mai grav,fără perspectiva unor vremuri mai bune.Ce așteptați,să vă treacă mandatul și să o ștergeți prin loc*rile pe unde aveți proprietăți cumpărate din furat???Nu v-a fost deajuns exemplul Dragnea,sau credeți că veți scăpa și vă veți cheltui liniștit agoniseala făcută din banul public???De un singur lucru trebuie să țineți seama,totul se plătește pe lumea asta,mai devreme sau mai târziu!
  • #2483
    Chiar din centrul orasului pe 10 August 2021, 07:29
    UN ORAS LA VOIA SORTII
    In fiecare seara cainii fara stapan fac spectacol,latrand,rascolind gunoaiele si deranjand cetatenii care inca mai au un serviciu.Mai intereseaza vreo autoritate locala respectarea legii?Nu va meritati nici 10% din salarii!!
  • #2482
    Plătitor de taxe și impozite pe 6 August 2021, 10:32
    Băăă,puneți mâna și strângeți cânii vagabonzi
    Nu știu dacă aveți cunoștințe dar,sunt un factor important în răspândirea multor boli,răscolesc gunoaiele și fac o gălăgie noaptea de nu ne putem odihni.Pericolul nu este numai nenorocita asta de pandemie care pare că nu se mai termină odată,dar și sănătatea precară pe care o avem și care este destul de greu să ne-o menținem în condițiile pe care le știm că există în această zonă,în unitățile medicale locale.
  • #2481
    zero pe 3 August 2021, 14:07
    Avem,ce am votat.
    Primarul nimic,dupa atita munca in slujba binelui personal,cu angajari pe cumetrii si contracte de lucrarii cu cintec acordate,se odihneste, pentru binele nostru, pe litoral.Orasul il conduce Ionela care trbuie sa rezolve cu echipa de fotbal Cetatea,ca a trecut de faza cu copii si juniori.De risu plinsu !
  • #2480
    George pe 2 August 2021, 09:08
    Mai conduce cineva orașul?!
    E vară și încă e pandemie.Aceeași gălăgie de la lătratul cânilor noaptea,aceeași mizerie la containerele de gunoi,pe trotuare și în parc*ri,aceeași nesimțire și nepăsare din partea autorităților locale.De ce plătim taxe și impozite către Primăria Tr.Măgurele,și care sunt prioritățile celor ce o conduc?Mai este cineva pe la serviciu sau sunt cu toții în concedii după un an de ”muncă”?
  • #2479
    Un laic, va "livra" mai sus... pe 31 Iulie 2021, 19:49
    Spovedania infractorului. (mâine saupoimâine)
    Cum Rahova și Jilavele patriei nu au preoți duhovnici ci doar psihologi, am trudit eu la o mare îndreptare : am creat o puternică spovedanie. Atenție !, se rostește dimineața și seara înainte de masă, în așteptarea mascaților la poartă.
    Atenție !, oamenii cinstiți nehoți, nepenali, să n-o cânte, să n-o dea mai departe, căci... Multimiliardarul (în ani trăiți) Atotputernic, vede, aude și pedepsește abuzul de rugăciuni, mătănii și mărturisiri. Eu cu imunitate în domeniu (fiind cel mai c*rat dintre robii Săi ), scap. Ne vedem mâine?!
  • #2478
    Un cetățean pe 31 Iulie 2021, 14:55
    Grija primăriei față de cetățeni
    Nu au decât proiecte care să le aducă parandărătul.În 30 de ani nu au fost în stare să facă încă câteva pompe de apă pentru cetățenii orașului.Tot orașul și cei din împrejurimi vin să ia apă de la pompa din str.1907.Din acest motiv stă mai mult stricată,iar oamenii cumpără de la supermarket apă destul de scumpă.Nu-i destul de scumpă cea menajeră,că suntem pe primul loc în țară la prețul m/c de apă menajeră.
  • #2477
    Niște cetățeni plătitori de taxe și impozite pe 29 Iulie 2021, 09:00
    ÎN ATENȚIA ȘI RESPONSABILITATEA PRIMĂRIEI
    De ce nu se face nimic cu câinii comunitari???Nu sunt vaccinați,tratați pentru eventualele boli,își fac nevoile peste tot,împrăștie resturile de la containerele de gunoi menajer,latră și prezintă un real pericol pentru toți cetățenii.Azi avem legi în acest sens,de ce nu sunt puse în aplicare?Și hai să nu aducem în discuție problema banilor,că pentru alte prostii se găsesc mereu bani.Civilizația,modul nostru de viață și felul în care interacționăm cu animalele fără stăpân chiar nu mai contează?!Ne-am dorit și pretindem că suntem cetățeni europeni,dar nicăieri în UE nu vezi astfel de imagini și lipsă de acțiuni.
  • #2476
    Tesla Nicușor pe 24 Iulie 2021, 19:47
    tristețea și nemulțumirea mea...
    sunt că turnenii și turnenCele se plâng doar de cui'rentul electric. Nu-i mai văd nemulțumiți că apa e scumpă, că se oprește des, umflat-facturată,că e udă mereu (vezi spusa lui Arșinel cu fetele din UDeMeReu !).
    Am deja soluția și pentru apă din belșug. Vă regulez tot eu problema apei. Veți fi voi prima așezare umană de pe Terra cu apă gratis, 25/25 ( 25 căci cu încălzirea globală se va alungi și ziua). Revenind la c*u*r* ent, ieșiți în cosmos noaptea și priviți planeta . İnvenția mea vă aprinde acele miliarde de bec*ri - pe alternativul meu-, vă invidiază și marțienii.
    ( Edison continuu, o lumânare și astăzi) . Însă întreruperea energiei sau că vi se furnizează cu cocoloașe ... sabotaj local? Rezolvați-l !
    Și sprijiniti-vă primarul pentru trecerea la 110 volți. Întrebați experții și veți afla ( puștimea preșcolară știe), că factura va slăbi cu 50% iar cei ce fura acum la 220 VOLȚI, deși vor fura și în viitor, vor ieși păcăliți la 110 volțișori
  • #2475
    Cetatean pe 21 Iulie 2021, 18:35
    Oras
    Buna seara,
    Problema animalelor este peste tot si se cere eutanasierea bietelor animale … dar cei care ii abandonează de ce nu sunt amendați? De ce nu si sterilizează animalele in asa fel incat sa nu mai arunce la tomberon puii?
  • #2474
    Nesimtirea e la cote maxime pe 18 Iulie 2021, 11:40
    Pentru cel de la #2473
    Poti sa mai scrii postarea de inca 100 de ori,ca nesimtitii din Primarie se fac ca nu vad si nu aud,iar revolta cetatenilor se adanceste pe zi ce trece.La un moment dat o sa fie mai multi caini decat oameni in oras.Avem un primar al animalelor sau al oamenilor?Si apropos,cine va plateste taxele si impozitele,cainii si pisicile sau oamenii?
  • #2473
    O să ne apucăm de făcut plângeri,că nu se mai poate pe 10 Iulie 2021, 06:44
    INDIFERENȚĂ,NESIMȚIRE ȘI SFIDARE
    Băi,nemernicilor,băi,primărie de rahat,aveți legi dar nu sunteți în stare să gestionați situația câinilor vagabonzi!!!E VARĂĂĂ,BĂI NEISPRĂVIȚILOR,când putem sta cu geamurile deschise???Dar putem din cauza câinilor care latră neâncetat întreaga noapte???Avem copii,nepoți,suntem persoane în vârstă și nu ne putem odihni.De ce nu vă faceți datoria pentru care luați o grămadă de bani,iar rezultatele muncii voastre nu se văd în niciun domeniu.
  • #2472
    Vlad pe 2 Iulie 2021, 08:42
    O Administrație Locală leneșă și incapabilă
    În slujba cui sunteți atunci când este vorba despre loc*rile de depozitare ale gunoiului menajer din jurul containelor,despre liniștea și ordinea publică?Ați rămas repetenți la c*rățenia străzilor,aleilor și parc*rilor,la iluminatul public și la strânsul câinilor fără stăpân.Prin tot ceea ce ne-ați arătat atâția ani,nu ați făcut altceva decât să vă arătați limitele și să stați în fața propriei oglinzi și să priviți întreaga imagine a orașului.
  • #2471
    Ion pe 30 Iunie 2021, 20:53
    Pentru primar
    Primare au invadat ciorile spațiu verde cu pepeni din str taberei chiar începuse să fie frumos gzonu, florile si acum ciorile
  • #2470
    Dunezeu vede tot,inclusiv pe hoți pe 19 Iunie 2021, 10:29
    Până la risipa alimentară avem niște legi
    Le mai respectăm sau mergem înainte cu Dumnezeu?Dragi preoței,mai bine ați face niște slujbe și v-ați ruga pentru niște investiții locale cu niște loc*ri de muncă,altfel,bănuții ăia pe care-i băgați în buzunare de la enoriașii săraci și amărâți,vor fi din ce în ce mai puțini.Știm că munca nu este punctul vostru forte,dar fără chitanțe și facturi în urma prestațiilor voaste,putem numi asta evaziunie fiscală.Iar din câte știm,”ochii dracului”vin de la bugetul de stat.Și dacă nici la astea nu sunteți sensibili,e posibil ca în c*rând să încasați doar pe caiet.Și dacă vedem cum credincioșii s-au cam împuținat,asta e numai din cauza voastră.În 10-15 ani ”electoratul” vostru va dispărea,iar bisericile vor deveni muzee.
  • #2469
    Tradiții și obiceiuri creștine pe 13 Iunie 2021, 18:28
    Risipă alimentară
    Dragi preoți sfătuiți preacucernicele babe care se îngrijesc de suflelele morților să împartă cu precădere alimente ambalate, cu termen de garanție, fructe, etc. Mâncarea caldă (cu carne, cu ouă, lapte!) sau rece dar scoasă din ambalaj și fragmentată, trecuta oale, pungi, congelatoare și mâini necunoscute...ajunge de multe ori in gunoi și e păcat.... De Inallțare am aruncat o găleată de sarmale, cozonac, colivă etc! Și urmează Moșii....Zău e păcat!
  • #2468
    Plătim,plătim orice,și ce primim în schimb? pe 10 Iunie 2021, 11:08
    Se mai gândește cineva și la oameni,la viața lor?
    Probleme cu apa,apă pe care o plătim atât de scump de zici că-i minerală și adusă de prin munți,cu energia electrică prin desele întreruperi,cu gunoaiele și câinii fără stăpân.Apropos,trântorii ăștia care ne conduc de atâția ani nu au fost în stare să facă unul,două sau mai multe pompe de apă pentru cetățenii orașului,în schimb,fac garaje,pun limitatore de viteză oriunde nu trebuie,pun bănci și coșuri de gunoi prin cimitir și pe aiurea,și dau tot felul de autorizații pentru oricine vrea să construiască oriunde și cum îl taie capul,și pentru oricare construcție aducătoare de marafeți pentru buzunarele proprii,și voturi pentru întreaga gașcă de hoți a PSD.Pe când și o restricționare a aerului pe care-l respirăm?Că doar ăsta ne-a mai rămas la liber și fără vreo plată către voi,hoților!Nu v-ar mai răbda Dumnezeu,nesătuilor?Va urma c*rând și o lungă perioadă de neplată a taxelor și impozitelor la bugetul local.De ce?Veți găsi singuri răspunsul.
  • #2467
    #2464 pe 10 Iunie 2021, 08:51
    QWR răspunde posibililor Virgil și KKK
    Atât de mult îmi place atunci când reușesc să stârnesc diferitele reacții ale unor tembeli care în fapt nu pot și nici nu știu să spună ceva concret.Iar atunci când am văzut scris cuvântul UTC,repede m-am dus cu gândul la unul care a primit 5(CINCI)mandate de prim gospoar al orașului,dar a reușit lafel de bine să transforme întreaga comunitate în acel ceva care ne duce cu gândul la gunoaie și puturoși.Bine,toate astea numai la ordinul lui Dragnea,personaj din cauza căruia a și apărut pe firmamentul politicii socialiste de rahat,unul ca Mohanu.Că doar sunt din aceeași familie de neocomuniști ticăloși.Ca și tine,defapt.Cu toții numai *FOȘTI*.Hai,dați drumul mai repede la un post radio,că tare sunt nerăbdător să vă ascult inepțiile,pardon,știrile,după care să comentez așa cum cereți
    și sunteți voi,niște lichele.
  • #2466
    Ionela pe 9 Iunie 2021, 18:24
    Apa rece
    Stie cineva cand dau drumul la apa rece? Multumesc!
  • #2465
    CETATEAN DIN TURNU. pe 8 Iunie 2021, 17:11
    Lui QWR. SI LUI BOGDAN.
    -QWR=CHIAR ASA, TURNENII SUNT PROSTI, NUMAI TU SI CATIVA FOSTI UTC-isti SUNTETI DESTEPTI. IDIOTULE!!;
    -BOGDAN=SUNT LOCURI DE MUNCA DESTULE LA SALUBRITATE PE CARE NU LE VREA NIMENI. ASA SE SI EXPLICA DE CE MAI SUNT ATATEA GUNOAIE CA TINE, CARE STAU NERIDICATE MULT TIMP PE STRAZI.IN PRIVINTA PUTUROSILOR-CINE ZICE,ALA ESTE!
  • #2464
    QWR pe 7 Iunie 2021, 12:25
    Remarcăm încă odată prostia și lipsa educației din Tr.M
    Și cine să înfințeze un post radio și să ne furnizeze știri,Virgil și KKK?De la astfel de oameni să primim știri,să aflăm informații spuse într-un limbaj corect și decent? Măi,proștilor,a lăuda pe cineva nu înseamnă neapărat să-i și pronunți numele.Este suficient să scrii niște lucruri în favoarea unora care se fac că muncesc doar prin ședințe și adunări de partid,și doar să dea bine la fraieri,dar fără să prezinte ceva serios și real,ci numai să distorsoneze realitatea,să mintă și să prostească electoratul cu tot felul de idei și proiecte aburitoare și falimentare.Adevărul este numai ceea ce se vede,restul e gargară PSD și a lătrăilor ei.Orașul a ajuns o ruină,cu oameni triști,bolnavi și săraci,unde nu s-a construit nimic timp de 30 de ani,și fără o perspectivă de dezvoltare viabilă și adaptată la vremurile anilor în care trăim.Totul este numai un jaf și o căpușare a banului public,cu sfidarea și bătaia de joc la adresa cetățenilor.Azi vedem doar servilism,miciună și mediocritate.
  • #2463
    ILIE SCULERU. pe 7 Iunie 2021, 07:14
    Chelu si tichia de margaritar.
    In localitate s-au rezolvat aproape toate problemele importante. Ar mai trebui:- UN POST DE RADIO;-UN POST DE TELEVIZIUNE;- UN AEROPORT;-METROU. In ceea ce priveste supermarketurile KAUFLAND SI LIDL, mai trebuie facut un studiu de fezabilitate. Un aspect important este cel legat de amplasarea langa cimitir, exista riscul sa iasa mortii la cumparaturi.
  • #2462
    Virgil. pe 5 Iunie 2021, 17:24
    Stimate 2460.
    SPUNE-NE SI NOUA, PE SITE-ul "TURNU CU STIRI" UNDE SE GASESC....STIRILE?! Sau vrei doar sa faci pe in-teligentul? Din pacate rezulta ca esti doar ne-teligentul!
  • #2461
    KKK. pe 5 Iunie 2021, 16:15
    Lui QWR.
    INFIINTEAZA-L TU, BAI CRETINULE! Apropos: tu ai citit vreodata "fituica" despre care vorbesti, sau, daca nu ai avut timp, ai vazut cum arata? Unde, p***da ma-tii, ai citit ca lauda pe cineva? Si daca tot pomenesti de internet, iti zic si eu ceva....original: ia mai du-te-n p**a mea! NOTA: CA SA NU AI CUMVA VREO BANUIALA, FAC PRECIZAREA CA NU SCRIU LA ACEASTA REVISTA, SUNT UN SIMPLU CITITOR. DE CE NU SCRII TU? ITI SPUN EU=DE PROST!