Nemulţumirile localnicilor - în atenţia celor care nu îşi fac datoria

 Această rubrică se doreşte a fi în atenţia celor care ar trebui să aibă grijă de cetăţean şi nu îşi fac datoria aşa cum trebuie, de la prestatorul de servicii până la administraţia oraşului. Aici vor fi semnalate problemele de zi cu zi ale oamenilor obişnuiţi, iar cei rupţi de realitate(oamenii politici şi angajaţii primăriei) deoarece nu au grija zilei de mâine, sperăm să vină în slujba sau ajutorul celor cu nevoi. Toate nemulţumirile dumneavoastră vor fi trecute pentru început sub formă de comentarii, dar în cel mai scurt timp această rubrică va fi modificată şi veţi putea scrie direct. Aşteptăm comentariile dumneavoastră.

2431 comentarii Comentează

  • #2431
    Iubesc TELEORMANUL pe 21 Aprilie 2021, 00:23
    RENASTEREA
    Hai sa aflam angajați cabinetelor parlamentare din Municipiul Turnu Măgurele,azi avem următoarele nume; Preda Georgiana PNL.Alecsandru Burdușel,Cap Alb Mihaela,PSD TOTI CISTICA MINIM 1000 LEI
  • #2430
    Gogu pe 20 Aprilie 2021, 09:07
    Ioane,Ioane!
    Ioane tu chiar ești prost .Pai,bai prostovane,are apa serv mai multe și precise aparate decât electrica?Exista măsurători in stații electrice.Nu ma surprinde ca ești PSD-ist.
  • #2429
    Are importanță? pe 19 Aprilie 2021, 16:51
    Treziți-vă odată,slugilor!
    Ioane,ești repetent și la locică!!Păi dacă ai și tu metrii cubi în plus la redistribuirea din factură,asta înseamnă că e legal și corect?Măi,de unde veniți voi toți ăștia care apărați hoția și prostia?Și dacă nu cunoști sensul cuvântului intrigant,rezultat tocmai din posterea ta,atunci spune-ne și nouă care e pregătirea ta,că am început să tremur de atâta teamă de ce cunoaștere au unii.
  • #2428
    ion pe 19 Aprilie 2021, 14:49
    pentru gogu
    prost esti tu si nesimtit,incult,etc.la electrica instalatia pina in casa nu este comuna.Dobitocule!
  • #2427
    Gogu pe 19 Aprilie 2021, 13:00
    Ion PSD-istul
    Bai prostovane, electrica de ce nu face redistribuire?Lasocietatile de apa sunt niște incompetenți care bagă mâinile in buzunar la cetățeni .
  • #2426
    ion pe 19 Aprilie 2021, 10:34
    ptr,2424
    Si eu primesc redistribuire la apa rece.Baza legala,L 241/2006 republicata in 2015. Problema este ca nu se aplica legea in totalitate,vedeti conditiile de facturare individuala.Si mai usor cu acuzatiile gen intrugant,hoti ca nu cred ca aveti asa multe cunostiinte in domeniu.
  • #2425
    Stan de lângă nuc pe 18 Aprilie 2021, 22:13
    VOI AȚI VRUT-O,IAR ACUM ȘTIȚI
    Ioaneee,nu scormoni cu bățul în mușuroi,că vei avea și veți avea multe surprize și chiar necazuri mari.Cel mai bine ar fi să puneți pe cei ce au făcut infracțiunile,și să remediați neregulile și să stați liniștiți până vor veni niște controale care să descopere și să-i facă să recunoască pe cei ce au făcut by-pas-urile,dar și pe beneficiari.Începeți cu str.Kogălniceanu,Traian,Frații Golești,Mircea Vodă,Libertății,Mihai Viteazu,și continuați pe Vlad Țepeș,Ștefan cel mare,Tudor Vladimirescu,Grivița,Anton Pann,Călmățui,Primăverii,și multe altele.Dar și pe la bloc*ri.Hai,puneți osul la treabă,că aveți mult de lucru.Acum aveți noua lege a asociaților de proprietari și puteți intra mai ușor în casa sau apartamentul oricui.Pe o parte dintre ei îi veți recunoaște foarte ușor,își spală covoarele și preșurile pe străzi și trotuare,iar mulți au grădini,pomi și alte plante și plătesc 1,2 m/c de apă.Gata,dacă sunteți nemulțumiți,revin și cu alte dovezi și nume.
  • #2424
    Voi reveni și cu alte argumente pe 18 Aprilie 2021, 13:17
    Opriți hoția de la ApaServ !!! Lui #2423
    Măi,nea Ionică,înaine să-ți dau doar câteva străzi de prin oraș,cartierele Măgurele și Odaia,fă o simplă socoteală.Vezi care este cantitatea pompată,adusă,înregistrată ȘI DISTRIBUITĂ în documentele ApaServ,în zonă,adună și compară cu înregistrarea de la apometrele din fiecare gospodărie și firmă,FĂRĂ PIERDERILE DIN REȚEAUA VOASTRĂ.Că dacă adunăm cantitățile de apă din facturi ale tuturor beneficiarilor plătitori onești,Turnu Măgurele ar arăta ca Veneția,adică am sta într-un oraș cu apa până la genunchi sau ”genunche”,vorba unui învățat al PSD.Și dacă tot ești atât de inteligent,că intrigant ești suficient,poate ne spui și nouă,furaților,care este modalitatea de calcul a facturării m/c de apă menajeră,și cine v-a învățat metoda aia cu coeficientul de ”neînchidere” din capul vostru?
  • #2423
    ion pe 17 Aprilie 2021, 10:01
    pentru 2418
    spune 10 nume si adrese si daca tot stii unde s-a realizat by-passul?
  • #2422
    Oricare cetatean poate confirma asta pe 17 Aprilie 2021, 09:28
    Domnule de la #2421,peste tot e lafel
    Cainii s-au inmultit alarmant.Mizeria lasata in urma imprastiatului gunoaielor,latratul lor la orice ora si nesiguranta cetatenilor este la toate containerele de gunoi din oras.Pe langa cainii care s-au inmultit exagerat,s-a marit si ”personalul” care scormoneste prin gunoaie.Oare de ce?Ca Slava Domnului,ajutoare sociale se dau la greu,dar efectele nu se vad.Risipiti banul public pe toate prostiile,numai pe ce trebuie nu dati niciun ban.
  • #2421
    Cetațean pe 16 Aprilie 2021, 18:48
    Pentru Primar
    In vecinatatea bloc*rilor I1 și I2,este un teren viran unde a fost o statie peco,acolo exista o haita de caini, circa opt sau zece care toata noaptea deranjeaza prin faptul ca latra aproape continuu,se incaiera intre ei sau cu altii care trec pe acolo.Acesti caini aduc pungi cu gunoi de la ghena de vis a vis si il imprastie peste tot.Asta si faptul ca cei de la salubrizare matura strada si tot nisipul de pe strada il arunca pe spatiul verde,a se vedea trouarul care sa ingustat cu jumatate de metru iar garduletul metalic este acoperit ma fac sa intreb, Primare de ce platim impozit de zana 1 si nu putem deschide ferrestrele sa aierisim?
  • #2420
    Bogdan pe 15 Aprilie 2021, 08:12
    Pt.Cosmin
    Am știut dintotdeauna că adevărul supără.Și iată cum ies lichelele la suprafață.Putem privi cu toții care sunt reacțiile unor nemernici,și ce fel de răspunsuri primesc cei furați și batjocoriți de o mână de hoți și incapabili.Toate aceste manifestări de ură și obrăznicie sunt specifice găștii și priceperii acelor specimene ce fac parte și se mândresc cu faptul că fac parte din PSD.Nu cred că mai sunt prea multe de comentat,iar imaginea orașului și viața celor ce încă mai locuiesc pe acolo reflectă exact pregătirea și educația acestor bugetari incapabili.Am auzit că multe sate sau comune au devenit orașe,dar să faci dintr-un oraș,cu pretins statut de municipiu,un amărât de sătuc cu semafoare și câteva bloc*ri,e o adevărată performanță.Bravo,prostănacilor!
  • #2419
    COSMIN. pe 14 Aprilie 2021, 18:21
    Lui Bogdan( mai bine zis BOUDAN)
    Ia mai du-te tu-n p***da ma-tii de analfabet!
  • #2418
    Locuitor din Turnu Măgurele pe 12 Aprilie 2021, 13:27
    Când terminăm odată cu hoția și furtul de la cetățeni?!
    Cine verifică racordările și branșamentele,cererile și contractele la rețeaua de apă a orașului,că vă spun aici peste 100 de nume și adrese din cartierele Măgurele,Odaie si multe alte străzi din oraș,unde by-pas-urile sunt făcute și știute de către angajații și conducerea ApaServ.Și mai important,cine plătește toate pierderile și furtul de apă din rețea?
  • #2417
    Niște buni platnici pe 7 Aprilie 2021, 12:25
    Mai trăim într-o țară normală?!
    Există cineva capabil să ne spună și nouă,contribuabililor corecți,în ce bază s-a scumpit metru cub de apa menajeră,și până când vom suporta măsurile abuzive și total nejustificate ale firmei APASERV?Ce reprezintă acel coeficient de neînchidere din moment ce avem apometre în casă,iar la intrarea în bloc sunt apometrele voastre?Cine vreți să gestioneze și să controleze eventualele furturi?Ce fel de calcule ați făcut și de unde vine apa asta,din munți?De ce vă bateți joc de banul nostru și așa strâns cu greu,și de ce nu verificați și sncționați pe toți cei ce consumă foarte mult,dar plătesc foarte puțin(pe la case de exemplu).
  • #2416
    Bogdan pe 5 Aprilie 2021, 10:19
    VREM SA STIM SI NOI,CETATENII URBEI
    Ce proiecte are conducerea Primarie Turnu Magurele PENTRU DEZVOLTAREA ORASULUI,si la ce se lucreaza in aceste vremuri?Ce realizari au avut pana zi,si cu ce ”eforturi” financiare?In cateva cuvinte,cam ce ne asteapta pe viitor?Că organigrama institutiei se umfla,salariile sunt la un nivel nemaivazut pana azi,dar rezultatele se lasa asteptate de foarte multi ani,si nu se justifica cu nimic intreaga sustinere acordata cu prea multa usurinta in campania electorala,pentru gasca partidului aflat la carma orasului.Ne-am saturat de minciuni,promisiuni neonorate,aruncate de fiecare data inaintea alegerilor,și de incompetenta ce sta la varful orasului de atatia ani.Ca in Fituica Ecouri Dunarene nu citim decat niste banale povestioare jalnice,si cum se straduiesc unii sa ne mai scumpeasca apa si alte utilitati,si mai vanda ce mai e de vandut.Bai,nmernicilor,FARA ECONOMIE SI NOI LOCURI DE MUNCA NU SE MAI POT PLATI TAXE SI IMPOZITE!NU ATI STIUT SA ATRAGETI DECAT PE PUTUROSI SI PE POMANAGII.
  • #2415
    Aurel pe 31 Martie 2021, 09:56
    Nepăsare,nesimțire și sfidare
    Într-un cătun sărac,fără loc*ri de muncă și investiții,plin de câini și mizerie,cu oameni triști și fără speranță,primărelul stă toată ziua cu fundul în Duster și sfidează cetățenii.Pe jos și amabil îl vedem doar în campaniile lectorale.
  • #2414
    Aninim pe 28 Martie 2021, 20:09
    Andronache
    Papagalul de Andronache umbla mort dr beat la volan
  • #2413
    Ana pe 28 Martie 2021, 10:07
    Legea la cheremul unor incapabili
    Aceiasi caini pe strazile orasului.Caini care la lasatul serii latra si sperie cetatenii,fac mizerie pe trotuare,parc*ri si la containerele de gunoi.O bataie de joc cum nu s-a mai vazut din partea autoritatilor.
  • #2412
    Florin pe 26 Martie 2021, 09:59
    Viață dulce la stat,pe banii fraierilor!
    Știe cineva,ne poate informa dacă primarul și-a trecut cumva mașina Primăriei Turnu Măgurele,pe persoană fizică?Până unde poate merge nesimțirea acestui om?Zilnic îl vedem cu mașina primăriei la cumpărături.În situația asta de ce mai are nevoie de șofer,plătit cu bani mulți din banii contribuabililor?
  • #2411
    Turnean pe 24 Martie 2021, 19:10
    Poluare
    Nu vede nici un politist ca de ceva vreme, fregvent iese un fum negru de la fostul UVCP? S.au au si ei vrun beneficiu?
  • #2410
    Niște cetățeni contribuabili pe 24 Martie 2021, 10:41
    Un oraș plin de câini fără stăpân
    Absolut nicio măsură luată în baza legii 258 din 26/09/2013.Dacă nici autoritățile statului nu mai respectă legile,atunci ce e de făcut?Nepăsare,hoție,mizerie și sfidare,doar atât vedem.
  • #2409
    Filipescu pe 20 Martie 2021, 13:59
    Ne așteaptă vremuri grele
    S-au pus hoții la masă și fac toate eforturile pentru mărirea prețului apei menajere,a taxelor și impoziteler și a altor servicii către pop**ație.Păi,cu ce să țină armata aia de trântori din primărie,de pe la Local Urban și Salubritate?
  • #2408
    O primavara trista,doar cu cativa ghiocei pe 19 Martie 2021, 08:40
    Sa dezbatem probleme importante
    Stimata redactie,trebuie sa va aplecati asupra problemelor de real interes pentru comunitate.Dar si asupra legalitatii investitiilor si scumpirilor ce parca nu se mai termina in regimul asta neocomunist,unde predomina haosul si hoția,exact ca pe vremea vatafului infractor,Dragnea.Conducerea Primariei,impreuna cu Consiliu Local Turnu Magurele,fac lucruri care tin de haiducie,nicidecum de o normalitate onesta,de ordine si de legalitate in serviciul public in care au fost numiti si mai putin alesi.
  • #2407
    Fara obiceiuri primitive pe 14 Martie 2021, 22:15
    Ramasi in urma cu civilizatia
    Politia si pompierii încă mai tolerează obiceiurile primitive de foc*ri cu anvelope si alte produse poluante.Pentru voi nu există lege?Ce întelegeti din aceste foc*ri toxice,animalelor?!Trebuia sunat la 112 cu insistenta.
  • #2406
    Ion pe 14 Martie 2021, 20:34
    Anvelope Incendiate
    In 2021 încă mai avem maimuțe care incendiază anvelope....Ptiu!
  • #2405
    Cetatean de la bloc pe 13 Martie 2021, 22:55
    Satul fara stapan
    Ne apropiem de miezul noptii si canii latra a pustiu in jurul containerelor de gunoi.Nu sunteti in stare de NIMIC,autoritati impotente si hoate.
  • #2404
    Basarabeanu pe 11 Martie 2021, 09:11
    A REVENIT IARNA
    Cu ocazia asta s-a acoperit si mizeria din tot orașul.Rămâne însă,sărăcia și tristețea loc*rilor.După topirea zăpezii se va da din nou,lafel ca in fiecare primavara,cu bidineaua pe borduri,și vor mai arunca puțină vopsea pe trecerile de pietoni.Și gata cu grija pentru oras,după care se vor reîntoarce si ei,obosiți după atâta muncă,la obiceiurile prin care și-au umplut buzunarele,stând atâția ani la cârma orașului,devenit sat cu semafoare.Somnul comunității naște lichelele și lipitorile care sug cu forță banii publici.Nicio investiție în atâția ani și nici un semn de progres și civilizație.Sătucul nostru este într-o stare de degradare continuă,arătând mult mai rău decât starea lui de la nivelul anilor 90.Încotro ne îndreptăm dregătorilor PSD,nu ați făcut nimic în 30 de ani?De ce mai stați dacă nu puteți face nimic pentru noi?Voi pe cine mai reprezentați?
  • #2403
    Catalin pe 7 Martie 2021, 21:40
    Nesimtirea Primariei Tr.Magurele continua
    Primareeee,cand va puneti pe treaba sa strangeti cainii vagabonzi de prin oras?Nici acum cand nu mai sunteti la putere nu vreti sa respectati legile tarii?
  • #2402
    Iubiți-vă teleormăneni, vine... pe 22 Februarie 2021, 16:36
    .... DRAGOBETELE !!!
    Mâine 14 feb românii au o sărbătoare c'urată, 100% a lor, dedicată iubirii și dragostei. El, sf. DRAGOBETE românașul, Duh și Zeu, patronul dragostei și al bunei dispoziții, 'uși erul' Primăverii, fiul babei (pardon, doamna în vârstă) Dochia.
    Să rugăm 'Draga domniță redacția' să deschidă fereastra și să publice mesajele de....... (dar și de....), de la cititorii săi de ambele-multiple(!) culori politice. (Tot roșul trandafirului te înmoare, teleormăne anco ?!).
  • #2401
    ¬ pe 22 Februarie 2021, 16:21
    ¬

    Lipsiți-vă de... 14 februarie, Halloween, dansul Dragonului și alte invazii manelisto-neo'culturale.
    _
    Să rugăm 'Draga domniță redacția', să deschidă ferestrele și să publice mesajele de........ (dar și de....)... de la cititorii săi de ambele-multiple(!) culori politice (tot roșul trandafirului te înmoaie, teleormăne anco ?!).
    Sucă cel... necioplit însă, iată ce oferă ne.prietenilor politici care... o fac cu stânga, în cabina de vot, întristând ștampiluța. Oferă câteva versuri originale, dar mulate pe melodia imperialistă a lui Frank Sinatra --Un fesenel în noapte-- (sau străin?). Vă va plăcea, închideți ochii, cântați și imaginați-vă pe planeta îndrăgostiților Venus sau pe un vârf de munte, dar oricum departe de Turnu și... de alte înCOVrig-ării locale.
  • #2400
    ¿ pe 20 Februarie 2021, 14:10
    ~INTERNAȚIONALA ROȘIE ~
    Muzica : cea știută, sacră, originala.
    Textier : Sucă ( dar nu el -- l-a șterpelit de la Uniunea scriitorilor, se zice!).
    _
    1_ Dormiți voi oropsiți ai sorții,
    Noi, bolșevicii asta vrem ;
    Să vă treziți când viața voastră,
    Va fi mai rea ca în infern,
    2_Visați cei adormiți cu vorbe,
    Și tot mereu să ne votați ;
    Iar noi proprietari cu acte,
    Vom fi pe țara ce ne-o dați.
    3_ 'Pașli' în occident cu toții,
    Urmași de daci și de romani ;
    Rămână numai iubitorii,
    De seceră și de ciocan.
    _
    ~~REFREN~~
    Hai la lupta cea mare,
    Partidul vrea să ne unim ;
    Și jefuirea Țării,
    Acum s-o isprăvim.
  • #2399
    ¬ pe 20 Februarie 2021, 13:48
    ¬
    4_ Noi făurim o lume nouă,
    De Marx și Engels îmboldiți ;
    Pământul întreg să fie roșu,
    Sclavi-mondiali voi să ne fiți.
    5_Mereu am fost stăpânii voștri,
    Căci Moskova ne-a pregătit ;
    Deși îl avem pe Marx în creier,
    Voi, proști, nu ne-ați recunoscut.
    6_Pecați români din țara voastră,
    Doar noi vom fi eterni aici ;
    Noi cei aduci pe tanc*ri roșii,
    Uniți cu ai voștri nemernici.
    ~refren~
  • #2398
    ¬ pe 20 Februarie 2021, 13:38
    ¬
    7_ Așa cum lupul își schimbă părul,
    Și noi ne-am deghizat un pic ;
    Dar ateismul și năravul,
    Sudură sunt pe Pesedist.
    8_Noi am învins timpul, tovarăși,
    Lupta de clasă ne-a priit ;
    Și iată, azi, avem Roșia-Ciumă,
    O armă nouă, un dar din Răsărit. 9_Suntem neîntrecuți, tovarăși,
    Când vrem să îndoctrinăm un om,
    Căci de la Marx trecând prin Lenin,
    Am ajuns astăzi la un I. I. ION.
    Căci de la Marx trecând prin Lenin,
    Am ajuns la magistrul Ilici Ion.
    ~ refren~
  • #2397
    Atențiune, atențiune ! pe 20 Februarie 2021, 12:33
    Nu părăsiți această rubrică, tovarăși !
    Rămâneți localnici nemulțumiți, și vigilenți tovarăși !
    Va urma un comunicat important pentru comunitate -- însă, exclusiv pentru *Tabăra celor trei trandafiri*.
    A sosit... se va face livrarea anticipată a cadoului secolului : la 100 de ani de la înființarea Partidului nostru măreț și iubit PCR ...8 mai 1921--8 mai 2021. Să primim, să slăvim și să intonăm Imnul nostru reactualizat ! _*INTERNAȚIONALA ROȘIE *.
    Semnează : Curierul cucul tura pop**ară c*rată. (Cu'rierul cucul tura popul'ară c'urată).
  • #2396
    /l/S/ pe 18 Februarie 2021, 09:04
    Dezastrul adus de PSD
    Distrugătorii și hoții care au condus orașul ăla timp de 31 de ani nu au fost în stare sa-l păstreze c*rat,să aducă un investitor serios,să facă un preț just la apă,gunoi și impozite locale,toate raportate la sărăcia din zonă.Să asfalteze străzile și trotuarele așa cum trebuie,să existe un iluminat eficient și să strângă câinii așa cum spune legea.Să lase ceva bun în urma lor și să se gândească și la generațiile ce vin din urmă.Iar cine dorește să mă contrazică,e orb ori e ticălos.
  • #2395
    Victor pe 11 Februarie 2021, 09:21
    Întrebări pentru cetățenii Mun.Turnu Măgurele
    1.Aveți cunoștință de salariile angajaților din primărie?
    2.Dar de organigramă,de numărul mare de angajați și de activitatea și performanțele ei?
    3.De felul în care se cheltuiește banul public strâns cu greu la bugetul local?
    Care sunt realizările conducerilor acestei instituții bugetare,de 30 de ani,condusă numai de PDSR,PSD și cam aceleași persoane provenite din vechiul și marele PCR,obediente și supuse unei singure persoane,din 1996,infractor condamnat penal?
    4.Ce vedem azi,și unde s-a ajuns după 30 de ani de falsă democrație și fals progres și civilizație?
    5.Cine sunt cei ce ne-au condus,ne-au sărăcit,ne-au mințit și ne-au promis tot ceea ce nu au putut să facă pentru cei ce i-au ales?
    6.Stau și mă întreb,oare celelalte instituții ale statului mai funcționează sau sunt în aceeași situație ca cea a primăriilor,că de simțit nu se simte absolut nimic bun arătat de catre aceste conduceri?
    7.În concluzie,s-au cheltuit sume enorme de la buget dar,nu s-a investit și nu s-a realizat nimic
  • #2394
    Viorel G. pe 5 Februarie 2021, 18:44
    RESPECTATI LEGEA SI PE CETATENI
    Conducerea primariei nu e in stare sa stranga canii fara stapan,deveniti extrem de periculosi,dar sa mai faca si altceva pentru cetatenii orasului.Daca nici macar legea nu se mai respecta,atunci ce asteptari sa mai avem la conducatorii orasului?
  • #2393
    ¬ pe 26 Ianuarie 2021, 19:53
    ¬
    Și vă mai mulțumesc domnule redactor, pentru corectarea anului de naștere la "Hora dezbinării (?) românilor"... 2004.
    Însă cu acea ocazie s-au DISTANȚAT rândurile/versurile primelor 3 strofe. Colegii mei ironici îmi vor zice că eu am lăsat spații ca să vină pesediștii să planteze /să cultive trandafiri între ele. Ce să le zic?! Se mai pot apropia rândurile? Vă mulțumesc!
  • #2392
    ¬ pe 26 Ianuarie 2021, 19:21
    încă o ERATĂ, pt. #2390 acum
    0 altă greșeală, insignifiantă însă. Dar e de "râsul struților" ! Pe Ceaușescu și Iliescu mereu i-am confundat, deși au fost CEI MAI... dintre toți șefii de stat de la Cuza Vodă încoace. I-am,,lapsusat,, și acum. M-amm gândit să nu mai dreg greșeala căci, "mulți observă, puțini citesc"...sau invers ?!
    Deci : nu Ion ILici Ceaușescu a fost urmat la tron în 2o-o4 anul de Băsescu zis Petrică-Petrov. Nu el, împreună cu tovarășa sa de viață, Nina s'ar fi retras la Oltenița natală.
    CORECT e/a fost așa : Nicolae Iliescu a părăsit Cotroceniul în 2o-o4 anul, și împreunat cu Prima Doamnă a țării, Elena de Găești, s-au retras la ferma lor din Scorniceștiul natalu'-lu' nea Nicu.
    Mulțumesc stimatei redacții, că-mi permite clarificarea aceste chestiuni istorice. Căci poate mai citesc și școlarii pe aici, și să nu învețe istoria recentă greșit, de la cine știe cine. Că școala de azi nu le spune, nu mai e cum a fost odată!
    *Proletari ciumați sau ne-ciumați, vaccinați-vă !
  • #2391
    ¬ pe 25 Ianuarie 2021, 21:23
    ¬
    Turnul cu stiri "nu terorizează poporul cu televizorul" ... și cu 1.000 de caractere, niște prăpădite de semne, puncte, virgule ...pe care cu greu poți să le aia... te enervezi mai rău ca în trafic
  • #2390
    ¬ pe 25 Ianuarie 2021, 20:49
    ERATĂ la # 2388 - Hora (... .... .....).
    O mare și gravă greșeală, pentru care m-ă văd căutând un avocat, mai precis întâi bani. Căci uite ce a pățit Jupanu' (și-n 2021 ne.liber) pentru nimic-nimic.Ne-vi-no-vat !! ; iar eu am "ucis", i-am sc*rtat viața cu 10 ani, cuiva : lui #2388 --Hora .
    Nu e "născută" în 2014 ci în 2004 (2o-o4, cum se spune corect acum). Rog redacția să corecteze cifra respectivă..., sau și mai bine să elimine întreaga HORĂ, căci țara nu are nevoie de hore, sârbe, călușari, sau,,pinguini,, ci de..." LA MUNCĂ băăă!!!.
    _
    PS. : mi-am dat seama de greșeală recitind *Odă președintelui* scrisă --TOT ÎN--2o-o4, dedicată Tovarășului Președinte Ion ILici Ceaușescu când a predat Palatul Cotroceni succesorului său Traian zis 'Flota'. Atunci terminând-și ultimul mandat (parcă al 4-lea) el a promis că se retrage din politică cu picioarele la locul lor --nu înainte-- și împreună cu tovarășa sa de viață Nina, deci 2, amândoi se retrag(!) în Scorniceștiul natal.
  • #2389
    Ina pe 24 Ianuarie 2021, 23:24
    Pentru ce va luati salariile?!
    Primareeee,ne mananca cainii in fata blocului,iar voi stati in birouri si ignorati legea si sfidati cetatenii!Ne este frica sa mai lasam copii singuri pe langa bloc.
  • #2388
    *Hora actuală a Unirii ticăloșilor* pe 24 Ianuarie 2021, 21:42
    Muzica: hai c-o știți...
    { Made în Republica Teleormania de Sud ¦ an fabricație 2004 }

    _

    Iată dau mână cu mână,

    Ticăloșii, pleava română ;

    Și fac jaf, ei vor să vie,

    Falimentul României.

    2_Muntenii și moldovenii,

    S-au întrecut cu ardelenii ;

    Și au votat, e drept nu toți,

    Haite de mișei și hoți,

    3_Sunt mulți proști în astă Țeară,

    Dar prostia o să-i doară,

    Ăștia îi mint ei îi votează,

    Doar pomeni-pomeni visează.
  • #2387
    ¬ pe 24 Ianuarie 2021, 21:11
    ¬
    4_ Trandafirul nu-i de vină,
    Că e rupt azi din grădină ;
    Și e fără voie băgat,
    În cel mai roșu... "roșcat".
    5_ Eu când zic de trandafiru',
    Zic de "trio", zic de "firu" ;
    Secera de se lipește,
    Ceaușescu se trezește,
    Comunismul revineee-ște.
    6_Cu ciocanul și secera,
    Turma o vor aduna ;
    Însă moș IONEL Roată,
    Se va răsuci în groapă,
    Și va blestema din groapă...
  • #2386
    ¬ pe 24 Ianuarie 2021, 21:01
    ¬
    N. B. : nu-i va blestema pe dregătorii mișei, jefuitori de țară... nici Măria sa Vlad Țepeș-Vodă cel drept, cel viteaz și sexy... nu îi va urca în țeapă pe Aleșii Nației... ci pe acei "electori" inApți de vot, care i-au suit acolo suuus... le-au pus scara acestor ticăloși.
    Ticăloșii cine sunt ?! : homo-penalis, homo-mafiotus, homo-lichelis, homo- bolșevikos și urmașii, ceaușiștii și progeniturile lor..... dar și câțiva dintre cei Prea-Sfinți, Prea-Lacomi, Prea-A.U.R.-iți și nițeluș corupți,etc., etc.
    Doamne, noi îi răbdăm, dar pedepsește-i și nu-i ierta Tu ! ... ăăăă DUMNEAVOASTRĂ !
  • #2385
    Călin pe 8 Ianuarie 2021, 10:13
    De 30 de ani în mocirla neocomunistă a PSD
    Doresc pe oricine vrea să comenteze pe acest site,să ne spună și ce crede că merge bine în acest oraș,câteva lucruri sau măcar unul singur.Orășelul Turnu Măgurele a fost o localitate sortită degradării și jafului în fiecare din acești ani de după Lovitura de Stat din decembrie 1989,mai ales după o conducere de 30 de ani total falimentară și ticăloasă.Viitorul e din ce în ce mai sumbru și pare că orășelul cândva o zonă prosperă și cu oameni pregătiți,să fie dat uitării și să intre printre zonele calamitate de către o gașcă de hoți și distrugători de destine.
  • #2384
    VP pe 7 Ianuarie 2021, 13:20
    Oamenii PSD sfideaza in continuare
    Intr-o perioada grea,cum este cea in care ne aflam,si una si mai grea,cea care ne asteapta,orasul este intr-o stare deplorabila.Mizerie peste tot,pe strazi,trotuare si parc*ri,focare de infectie in jurul tuturor containerelor de gunoi,acolo unde gunoiul este mai mult pe jos,imprastiat de multimea de caini ce au invadat orasul.Au trecut alegerile,iar alesii PSD isi freaca mainile si se gandesc la noi jafuri si inavutire pentru urmatorii 4 ani.Cetatenii suporta din ce in ce mai greu impotenta acestor oameni de nimic,angajati cu niste salarii obraznic de mari.Ce e de facut?
  • #2383
    Malaxa pe 6 Ianuarie 2021, 12:51
    Tren Turnu - Roșiori Nord
    Politicianul sau partidul care mai vrea votul meu la următoarele alegeri trebuie să-mi primită tren de călători cu legătură bună spre Buc*rești! Asta este unicul criteriu! Jumătate din locuitorii orașului sunt practic sinistrați! Turnu a ajuns un fel de comună cu stadion! Mai rău ca în secolul XIX !!!
  • #2382
    Cadoul de la Moș GERILĂ pentru pesediști pe 31 Decembrie 2020, 11:15
    BALADA lui... (.....,...., ...? ).
    TITLUL : Alegeți voi din : BALADA lui STUPID PEOPLE, a ciumei roșii, a creierelor spălate, a omuleților roșii marțieni, a vecinului meu pesedist, etc. // Deasemeni în loc de baladă... o altă specie literară : imn, odă, doină, poemă, plugușor, SORCOVA ROȘiE , etc.
    MUZICA : a lui Barbu Lăutaru ( liber la a adapta sau compune o altă melodie).
    TEXTUL e 101% original *Made in Romania*, fabricație 2001 ( liber la a urca pe Facebook, YouTube, sau mai sus pe SSI_ stația spațială internațională)
    ~
    1_ Stupid people... Brucan mi-a zis,
    De vrei s-ajungi în Paradis ;
    Doar la jug să tragi mereu,
    Și să votezi ce-ți spun eu.
    2_ Eu sunt vechi membru PCR-ist,
    Și jur că nu sunt traseist ;
    Căci doar ne-am re.botezat,
    De multe ori, că nu-i păcat.
    3_ Din FSN-nist, azi PSD-ist,
    Dar de-o vreme sunt cam trist ;
    Zilnic sunt manipu'lat,
    Creierul mi l-au spălat.