Nemulţumirile localnicilor - în atenţia celor care nu îşi fac datoria

 Această rubrică se doreşte a fi în atenţia celor care ar trebui să aibă grijă de cetăţean şi nu îşi fac datoria aşa cum trebuie, de la prestatorul de servicii până la administraţia oraşului. Aici vor fi semnalate problemele de zi cu zi ale oamenilor obişnuiţi, iar cei rupţi de realitate(oamenii politici şi angajaţii primăriei) deoarece nu au grija zilei de mâine, sperăm să vină în slujba sau ajutorul celor cu nevoi. Toate nemulţumirile dumneavoastră vor fi trecute pentru început sub formă de comentarii, dar în cel mai scurt timp această rubrică va fi modificată şi veţi putea scrie direct. Aşteptăm comentariile dumneavoastră.

2682 comentarii Comentează

  • #2682
    Niste pensionari revoltati pe 3 Decembrie 2022, 10:32
    Un asezare pierduta de sub control
    Primare,cata nesimtitire,nepasare si sfidare la adresa noastra,a cetatenilor,ai putut sa acumulezi in toti acesti ani de cand te afli nemeritat in fruntea orasului,pardon,a satului?Azi dimineata la ora 5 am fost treziti de urletele a peste 20 de caini ce se fugareau nestingheriti pe starda.In c*rand vom avea mai multi caini decat oameni.O sa va mai voteze cainii,ca oamenii s-au saturat de voi.
  • #2681
    Mai exista si oameni?! pe 1 Decembrie 2022, 11:13
    UNDE A AJUNS SOCIETATEA DE AZI?
    Dupa o iarna care se prevesteste a fii una destul de grea pentru majoritatea dintre noi,ne asteapta o primavara murdara,cu saracie si plina de rahat.Pai,nu vedeti haitele de caini,parca din ce in ce mai multi si mai agresivi?Umbla linisti prin parc*ri,pe strazi si pe trotuare,pe unde isi lasa rahatul pe care-l vedem intins peste tot?Realizati cati caini vom vedea la primavara in urma imperecherilor ce au avut loc ieri,au loc azi si vor avea si maine,si cum vor arata zonele din jurul containerelor de gunoi?Au transformat un oras linistit intr-un camp de unde se vor auzi doar urletele disperate ale unor animale lasate la voia intamplarii,si alte urlete scoase de catre alte animale,de data asta unele primitive si analfabete care doar seamana la infatisare cu oamenii.Oamenii adevarati nu mai conteaza,fata de ei nu mai exista empatie,grija si obligatia de a-i respecta si a-i apara conform legilor.Totul se-nvarte in jurul banilor si a dorintei nestavilite de putere.De ce Doamne,de ce?!
  • #2680
    Vasile pe 23 Noiembrie 2022, 09:05
    Azi,hotii fura la lumina zilei
    Domnule Gheorghe,intrebarea e cu totul alta,unde sunt institutiile de control ale statului,DNA,Parchet,Politie?
  • #2679
    Gheorghe pe 18 Noiembrie 2022, 22:24
    Conslieri locali (votați )
    Unde sunt bordurile înlocuite???
    Dați explicații votanților români nu celor de altă etnie (maghiari votanților în Turnu Măgurele fără a ști unde se afla această localitate.
  • #2678
    Gheorghe pe 18 Noiembrie 2022, 22:14
    Conslieri locali (votați )
    Unde au ajuns bordurile înlocuite???????
  • #2677
    Dotore pe 13 Noiembrie 2022, 06:27
    Ptr.Ionela #2762
    A fost omul la spital cu încredere ca problema lui medicala va fi rezolvata.Di păcate, din superficialitatea cadrelor medicale,din neștiință acestora,,i au dat un calmant fără alte investigații, și l au trimis acasă.La câteva sute de metri de spital,a murit.PE STRADĂ.Doamne ferește.
  • #2676
    Gheorghe pe 5 Noiembrie 2022, 21:47
    M.A.i.
    In zona Turnu Măgurele -Islaz-
    Beciu zilnic sunt 2-3 accidente rutiere care nu sunt raportate .
    DE CE ??,(Corupție +tuciurii)
    Aviz poliția Națională (județeană
    este coruptă de tuciurii).
  • #2675
    Un simplu creștin pe 28 Octombrie 2022, 09:20
    Dragă Vestitorule de TR,
    Știu,e nedrept și frustrant să vedem cum călăilor li se oferă mereu o altă șansă spre libertate.Noi,oamenii,știm să dregem ori să stricăm anumite lucruri sau fapte,Dumnezeu însă,le așează pe toate așa cum trebuie și cum merită fiecare.Așadar,poți scăpa de o judecată strâmbă,făcută de niște nemernici și vremelnici decidenți,dar palmele și loviturile vin negreșit atunci când te aștepți mai puțin.Eu zic să mai așteptăm puțin și alte judecăți,și să nu ne întristăm prea tare atunci când dreptatea umblă prea des cu capul spart.Să păstrăm și ceva speranță pentru generațiile viitoare,care sunt obligate să trăiască și să vadă lumea altfel decât unii dintre noi.
  • #2674
    Vestitorul de TR. pe 27 Octombrie 2022, 07:05
    Dumnezeu este teleormănean !!!
    Dovada? ...iată că nu ne părăsește pe noi, robii Săi ; nu ne lasă în mâhnire și tristețe îndelungată. Nu ați aflat?! Ni-l redă - în fruntea județului, poate și a țării- pe Jupanu... reabilitat, liber, c*rat și uscat de măruntele găinării și corupția înaltă.
    Se lasă cu iertăciune, se prescriu faptele drăcești penale ale lui Dragnea. Curtea Supremă și înaltă, și Șefa sa CCR, desigur cu îndemn ceresc de la Cel de Sus au decis dezlegarea de păcate penale pentru marii și ticăloșii infractori. AMIN ! Vestitorul de bine.
    PS : iar la pușcăria Târgșor pentru femei...s-a eliberat un loc...iese Nuțy și merge la Pleșcoi în casa părintească.
  • #2673
    Mitica pe 21 Octombrie 2022, 11:52
    Ionela,intrebarile e cu totul altele
    Ce se intampla in spital,in general,in fiecare zi,indiferent de cazurile grele sau mai putin grele care au loc intr-o unitate de sanatate publica?Este personalul medical calificat pentru interventii,urgente,operatii si ingrijiri pentru pacientii cu probleme?Sau in afara unor perfuzii si medicamente banale aduse la pat,bolnavii sunt directionati catre spitale din Alexandria ori Buc*resti?Si cu se ocupa cadrele medicale in tot acest timp,de la inceputul programului si pana la iesirea din tura?Doamne fereste sa fi internat la Spitalul din Turnu Magurele.E mai aproape aia cu coasa decat momentul vindecarii.
  • #2672
    Ionela pe 20 Octombrie 2022, 19:36
    SPITAL
    Ce s-a intamplat la spital cu acel tânăr decedat?
  • #2671
    Cetățean român din Turnu Măgurele pe 19 Octombrie 2022, 14:31
    Pt.primar.
    Câte case și c*rți din Turnu Măgurele sunt plătite de contribuabili orașului???
    Puneți pe acest site tv.srcretar
    al Primăriei municipiului Turnu Măgurele (măi nou te numești
    Administrator.) d-lui Ing de la IME (CIC)?!? Așteptăm.raspunsul tovarășe.
  • #2670
    Gheorghe pe 19 Octombrie 2022, 14:01
    Pt.cei din conducerea Primăriei Tr.Mag.
    Cine este cel care a cumpărat
    Casa de protocol al comuniștilor de pe strada Praporgescu vis-a-vis de fosta DCR ???(răspunde secretare de Primărie)nu uita că
    aceasta locație este plătită de contribuabili orașului Turnu Măgurele.
  • #2669
    IULIAN pe 18 Octombrie 2022, 10:20
    ORGANIGRAMA PRIMARIEI BUBUIE DE PROSTI
    CONDUCEREA PRIMARIEI A STRANS TOATE RUDELE SI APROPIATII LUI DRAGNEA,DAR SI AI LU MOHANU SI CUCLEA.PLUS CEI CE NU AVEAU NICIUN PLAN PE LA COMBINAT,UVCP,IME SI ALTE FIRME DISPARUTE.CRED CA ESTE DE DEPARTE CEL MAI MARE ANGAJATOR DIN ZONA.
  • #2668
    lady vlad pe 18 Octombrie 2022, 08:21
    pardon moncher
    Nu ești singurul stai liniștit. Asa mi-a făcut și mie. O sa ma dau cu parfum de ciuperceni, dala care nu miroase. Are nasu fin doamna asta. În loc sa ni se ceara scuze ca suntem puși pe drumuri ca prostii din cauza greșelilor lor, ne iau și la bataie ca ne dam cu parfum. Ionela Vlad asa o cheama. Fata lu popa de la ciuperceni. O încrezuta, proasta de bubuie și tupeu la maxim. Și vorbește și urat cu oamenii pt ca poate. Oricum dacă mai face una ca asta cred ca iese urat pt ea. Nu permit nimănui sa ma jignească. Mi-a zis sa ies afara ca miros. Pai miroase ea a gainat de pasare
  • #2667
    poseidon pe 17 Octombrie 2022, 22:50
    halal sa va fie
    Acum câteva zile am primit acasă o hârtie de la primarie ca am de plata vreo 18 lei. Am plecat cu chitanțele din anii trecuți sa vad dacă nu e vreo greseala. La intrarea în primarie constat ca mai erau și late persoane la rand care primiseră aceeași hârtie prin care primăria se spunea ca mai au restante de plata din anii trecuți. Oameni erau nemulțumiți și ei pt ca de fiecare data au plătit ceea ce li s-a spus ca au de plata. Pana la urma am înțeles ca este ceva legat de un control al c*rții de conturi, practic o greșeală a primăriei în ce privește interpretarea legii. Însă ce vreau sa spun este ca doamna de la taxe și impozite, o adevărată doamna, bine am spus, când am intrat sa plătesc cei 18 lei, a început sa tușească și pe un ton răstit mi-a zis sa ies afara. Adică ma duc sa plătesc de buna credință și sunt aruncat afara. Cică aveam prea mult parfum pe haine și doamna nu suporta. Auzi madam du-te mata la ciuperceni și lasa-ne cu fazele astea de prost gust.
  • #2666
    Bataia de joc a celor ce ne conduc pe 14 Octombrie 2022, 13:53
    Bugetarii mai multi ca cei din privat
    Primarelul nu vede de la nivelul Duster-ului cum angajatii Primariei sunt mai mult pe acasa si pe la cumparaturi prin Kaufland,Lidl,Penny,Profi,Altex și alte magazine de pe Praporgescu.Trantorii astia isi bat joc de noi si de banul public.Sa vedem cum va arata Administratia Publica Locală a Comunei Turnu Magurele din primavara.Cati var mai ramane si cati vor ingrosa randurile celor de la somaj.
  • #2665
    Plătitor de taxe și impozite pe 13 Octombrie 2022, 10:13
    Băă,s-a împuțit organigrama la Local Urban
    Acum câteva zile merg să-mi plătesc taxa la garajul de care cred că voi scăpa în c*rând,dar,ce să vezi,același număr de persoane fac o treba pe care o poate face una singură.Într-o perioadă destul de grea pentru orice angajator,Primăria Turnu Măgurele prin SC Local Urban,taie vârtos frunză la câni.Una dintre angajate identifică poziția din dosar a plătitorului,o alta scrie o hârtiuță cu suma de plată care este transmisă unei alte persoane numită casier,iar unul supraveghează plictisit întreaga procedură.Băă,vouă nu vă este rușine să primiți acele salarii?Nesimțirea și ticăloșia șefilor merge prea departe,și asta numai pentru niște nefericite și nemeritate voturi aduse PSD,nicidecum pentru un mers mai bun al treburilor.Să sperăm că primăvara ce va veni va face o c*rățenie și prin Local Urban,începând cu șefii care se plimbă zilnic în interes personal pe banii contribuabililor.
  • #2664
    DUMNEZEU PE VOI NU VĂ VEDE? pe 3 Octombrie 2022, 13:11
    O TEMĂ DE REFLECȚIE ȘI UN RĂSPUNS
    ÎN CARE LEGE A STATULUI ROMÂN ESTE STIPULATĂ OBLIGATIVITATEA VREUNEI TAXE DATĂ UNUI PREOT,LA UN BOTEZ,O NUNTĂ SAU O ÎNMORMÂNTARE,FĂRĂ CA ACESTA SĂ ELIBEREZE VREO CHITANȚĂ SAU FACTURĂ ÎNREGISTRATĂ LA ANAF?!AVÂND ÎN VEDERE CĂ SALARIILE LOR VIN DIN BUGETUL STRÂNS CU GREU DIN TAXELE ȘI IMPOZITELE PLĂTITE TOCMAI DE AMĂRÂȚII DE ENORIAȘI,NOI CE PĂȚIM,SUNTEM IMPOZITAȚI ÎNCĂ ODATĂ DE ACEȘTI LACOMI ȘI NESĂTUI?E CA ȘI CUM NOI AM RECOMPENSA POLIȚIA PENTRU CĂ NE-A PRINS HOȚUL SAU AM FACE UN CADOU DOAMNEI DE LA GHIȘEU PENTRU CĂ NE-A ELIBERAT O CHTANȚĂ DOVEDITOARE A PLĂȚII TAXELOR ȘI IMPOZITELOR LOCALE.BINE,ASTA E VALABIL ȘI PENTRU UNII MEDICI ȘI PROFESORI.ȘI UITE CUM UNII ”AMĂRÂȚI” DE BUGETARI SUNT MEREU SPECIALI.ȘI NE ÎNTREBĂM DE CE PE LÂNGĂ BISERICĂ VEDEM MEREU DOAR CÂTEVA BĂBUȚE ÎMBRĂCATE SĂRĂCĂCIOS,IAR TINERII SUFOCĂ SĂLILE DE PĂCĂNELE ȘI CLUBURILE.ÎN CINE SĂ MAI AVEM ÎNCREDERE ȘI SĂ MAI PURTĂM SPERANȚĂ?AȚI VĂZUT POPI DISPONIBILIZAȚI SAU PE LA ȘOMAJ,CĂ PREOCUPĂRI DE LA SCARAOSCHI AM TOT VĂZUT?
  • #2663
    Apă Da pe 2 Octombrie 2022, 17:51
    Canalizare BA
    Românii care au fosă septică trebuie să se înscrie în Registrul de Evidență a Sistemelor Individuale Adecvate pentru Colectarea și Epurarea Apelor Uzate
  • #2662
    Cetățean pe 28 Septembrie 2022, 23:01
    Cei care gândesc rational
    Rezultatele de la recensământul din Turnu Măgurele și restul țării va fi publicat după alegerile locale din,2024.(așa cred eu și multi alti Români ).În România m-ai votează în jurul a 5--7 milioane de români.
  • #2661
    UN CETATEAN RECENZAT pe 28 Septembrie 2022, 08:16
    ATENTIE CETATENI!
    VREM SĂ CUNOAȘTEM REZULTATUL REAL AL ULTIMULUI REFERENDUM.ESTE UN LUCRU EXTREM DE IMPORTANT PENTRU INTREAGA POPULATIE RAMASA SI PENTRU O DEZVOLTARE REALA A INTREGII ZONE.ORGANIGRAMELE PRIMARIEI SI ALE ALTOR INSTITUTII DE STAT SUNT SUPRA INCARCATE IN URMA UNOR MINCIUNI ALE AUTORITATILOR CUM CA AM FI MAI MULTI DECAT SUNTEM.VREM SA VEDEM CINE NE MINTE SI NE FURA PRIN ASEMENEA METODE TICALOASE.NU CRED CA MAI SUNT MAI MULT DE 10-12 MII DE LOCUITORI CE LOCUIESC STABIL IN ORAS.SUNT MULT MAI MULTI CETATENI CU DOMICILIU IN TURNU MAGURELE CARE LOCUIESC PRIN ORASEELE TARII SI PRIN STRAINATATE.HAI SA AFLAM ADEVARUL.
  • #2660
    Cetățean pe 19 Septembrie 2022, 20:24
    Pompieri și polițiști rutieri !!??
    Se zvonește in Turnu Măgurele că pe data de 18.09.2022 în comuna Islaz a fost un incendiu la intrarea dinspre Turnu Măgurele pe stânga unde erau depozitate câteva zeci de tone de lemne.Este adevărat!!??!!?
  • #2659
    CEZ pe 18 Septembrie 2022, 07:50
    Totul e planificat
    Conform normelor UE si NATO, și mai nou indicatiilor ministrului energiei Virgil Popescu . întreruperile foarte multe, inteligente, planificate, cu aspect haotic, aleatoriu și bramburistic ale c*rentului în orașul Turnu Magurele în noaptea de 17-18 septembrie, făcute și cu acceptul tacit al autorităților locale, sunt pentru determinarea pop**ației sa-și schimbe electrocasnicele cu unele cu consum AAA+.. Cele care a-au stricat azi noapte, sunt primite cu mare buc*rie la programul rsbla pentru electrocasnice în
    magazinele de profil din oraș. Succes!
  • #2658
    Nelu pe 17 Septembrie 2022, 19:58
    Lui Gheorghe
    Samsarii din piață și cei ce le-au eliberat certificatele de producători vor dispărea odată cu Cuclea,Cone și întreaga camarilă de slugoi și sclavi de care sunt înconjurați și de care depind prin voturile date de aceștia.La niște proști în funcții e necesară o altă mulțime de proști care să-i susțină.Legea rămâne facultativă și la cheremul unor hoți patentați de PSD.
  • #2657
    Gheorghe pe 12 Septembrie 2022, 21:40
    Pt.cei din conducerea Primăriei Tr.Mag.
    In piața locală când vom scăpa de samsari ???.Cei din conducerea orașului știu de autorizațiile de producători și autorizațiile de vânzări în piața orașului (cine le-a emis ?!????). Câți bani câștigați ????? (Primarule și alți acoliții, ați făcut murături? așteptați varza,???).Mai bine o luați acră și puturoasă ca voi.....
  • #2656
    Întrebare pe 9 Septembrie 2022, 18:37
    Stații de încărcare
    Pentru mașînile electrice sunt în Turnu? Dar gaz pentru lambă unde se găsește? Putem folosi kerosen în lambă ?. Că vine program la c*rent, la gaze la benzina. Cu trenul era mai ieftin.
  • #2655
    Profu de română pe 7 Septembrie 2022, 10:56
    Pentru Virgil & neamurile
    Să vă luați caiete.
  • #2654
    Unchiul lui Virgil pe 7 Septembrie 2022, 10:17
    Misto,ai ?
    Proastoo care esti,te bagasi singura in seama!Prea multa cartea te si prosteste sa stii,este cazul tau.Tu atit ai inteles din cele scrise,daca se face c*ratenie sau c*retenie.Cam putin,sincer!
  • #2653
    Vărul lui Virgil pe 4 Septembrie 2022, 17:47
    Pt. #2651
    Tovule Multi'alfabetizat pseudointelectual, greșești! Corect se scrie "să vorbiți", nu "să vorbește" .Dacă te dai ironic, sarcastic trebuia să pui ghilimele: Nu știți "să vorbește". Însă Virgil a scris, nu a vorbit, se vede?!
    2.Căpșorul tău nu pricepe că Virgil a scăpat o literă 'e' în loc de 'ă'... la cuvântul acela. Steluța nu el a pus-o ci calculatorul; scrie tu c*r, c*rier, proc*ror, c*rând, pop**ar, manip**at, j*****e ...și apoi să îi critici pe alții.
    Virgil sunt de partea ta, sus moralul!!! Și fii critic, spuneți părerea, fii cetățean activ!
  • #2652
    Diaspora pe 4 Septembrie 2022, 16:38
    .
    Tot dna subinginera Constantin este directoare la Gunoi !?
  • #2651
    Nu știți să vorbește pe 4 Septembrie 2022, 10:51
    Pentru 2649
    CURĂȚENIE, CURĂȚENIE, CURĂȚENIE, NU c*rețenie. SĂ SCRII DE O SUTĂ DE ORI CUVÂNTUL CURĂȚENIE. CA SĂ-ȚI INTRE ÎN CĂPȘORUL ĂLA DE SEMIANALFABET.
  • #2650
    Deranjat de nesimțirea unora pe 3 Septembrie 2022, 21:36
    Nu,domnule Virgil,aici e altceva
    Văd că știți că hingherii din Alexandria nu mai vin,că o mașină Primăriei Tr.Măgurele nu e autorizată și că avem o nou înfințată Poliție a Animalelor.Buun,dar dumneavoastră știți că noi,pe întreg teritoriul României avem și o lege de înfințare a padoc*rilor de câini fără stăpân,prin consiliile locale,cu atribuții de strângere,castrare și eutanasiere a animalelor fără stăpân?Tot ceea ce ne arată autoritățile mandatate să respecte această lege este numai teama față de o anumită categorie de așaziși iubitori de animale.Și cum fiecare vot contează,pentru unii,e mult mai simplu și mai puțin costisitor să întorci spatele legii și să nu te implici.Dacă asta se numește administrare corectă a unei așezări de cetățeni plătitori de taxe și impozite,atunci lucrurile,așa cu vedem și simțim,au scăpat demult de sub control.Și-uite așa,orășelul capătă un aspect de stână cu o imagine de oraș părăsit,greu de condus și de stăpânit.
  • #2649
    Virgil pe 3 Septembrie 2022, 13:16
    Ciinii comunitari si c*retenia in oras
    Hingherii de la Alexandria nu mai vin.Primaria nu are masina autorizata pentru transportul ciinilor fara stapin,la Alexandria.Masina cu remorca si prelata nu mai risca astfel de transporturi in conditiile in care exista acum si politie pentru animale.Curetenie in acest oras nu are cum sa fie daca maturatori nu sunt.Un barbat cu burta plimba matura prin toata zona centrala a orasului,cit sa mature saracul singur !Directoarea doar in masina apare f rar prin oras.Unul cu sapa cinci cu mapa!Mai scoate pe strazi,cu o nesimtire care nu are limite,masina aia de c*ratat strazile care face zgomot cit o combina in lan,la 5 dimineata cind omul doarme !Suportam acest deranj o data pe saptamina,martea,acum batrina directoare daca a inceput sa uite,scoate masina pe strazi doua zile consecutive pe saptamina.Cica pe ea o controleaza unul Filip din primarie,vai de mama lor!
  • #2648
    @I&T DXO.fet pe 2 Septembrie 2022, 14:05
    Primaria,se aude?!
    Ca sunteti niste nesimtiti si aroganti,asta o vedem cu totii in fiecare zi,dar sa nu ai nici o reactie,sa nu dai nici un comunicat la faptul sunt reclamatii ca avem un oras plin de caini vagabonzi,iar mizeria lasata in jurul containerelor si in jurul bloc*rilor,pe strazi si trotuare este atat de evidenta,este o pozitie si o practica a vechilor comunisti,si de actiuni ticaloase de neimplicare in problemele cetatenilor nemultumiti.Stim foarte bine ca cititi ceea ce scriem si incercam sa comunicam,dar nesimtirea si lasitatea voastra este fara margini.Pe ordinea de zi a sedintelor de consiliu local sunt numai proiecte si hotarari ce servesc intereselor unei gasti de partide aflate la conducerea locala,respectiv PSD si PNL,actiuni aducatore de benefii si bani,numai pentru VOI,NEMERNICILOR!
  • #2647
    jvcjgKrl pe 1 Septembrie 2022, 07:32
    ALOOO,PRIMĂRIA!!!
    BĂI,SURZILOR,VOI NU AUZIȚI LĂTRATUL CONTINUU AL CÂINILOR?!SAU VĂ FACEȚI CĂ NU AUZIȚI?CU NEPĂSAREA ASTA ȘI STAREA INERTĂ ÎN CARE STAȚI DE ANI BUNI,SĂ NU VĂ MIRAȚI CĂ ÎN ATMOSFERA DE STÂNĂ ȘI DEZORDINE ÎN CARE SE AFLĂ COMUNA ASTA,VEȚI PRIMI VOTURI ȘI DE LA ALȚII ÎN AFARA CÂINILOR ȘI A SPĂLAȚILOR PE CREIERI.
  • #2646
    Gică de la cadre pe 30 August 2022, 08:55
    Lui #2645
    Cu și fără tren,așezarea numită Turnu Măgurele nu mai îndeplinește demult condițiile pentru a fi declarat municipiu.Are încă acest statut doar pentru mulțimea de bugetari ce sufocă și sug din bugetul strâns cu greu de majoritatea cetățenilor amărâți și din ce în ce mai sărăciți.Încă nu s-au făcut publice rezultatele referendumului,și asta spune multe.Ar trebui să încetăm să mai plătim taxe și impozite primăriei până nu știm cu adevărat câți mai suntem prin acest sătuc.
  • #2645
    Domnlule primar ! pe 29 August 2022, 22:23
    Săgeata Sudului
    Domnlule primar, e chestie de prestigiu să avem și noi un amărât de tren până la Roșii de Vede! Aveam trenuri in secolul 19! Faceți demersuri sa devenim oraș în loc de municipu dacă nu reușiți să readuceți trenurile! Turnu nu mai îndeplinește condițiile legale de a fi municipiu!
  • #2644
    Luci pe 29 August 2022, 13:36
    INDIFERENȚĂ,NESIMȚIRE ȘI SFIDARE
    Măi nesimțiților din conducerea Primăriei Turnu Măgurele,urlă câinii zi și noapte prin oraș și vouă nu vă pasă?Toate trotuarele,străzile și parc*rile sunt murdărite de rahatul lor.Cât mai trebuie să îndurăm incompentența voastră?Bătrâni și copii duc pe încălțăminte și roțile cărucioarelor rahatul și alte mizerii ale animalelor fără stăpân.
  • #2643
    ° pe 26 August 2022, 20:27
    Oare unde și cui ar fi potrivit acest imn?!
    ★Imnul AȚA (Alianța Țeapa și Atârnătoarea)★ (atârnătoarea=spânzurătoarea
    Muzica: Ciprian Porumbescu_a vechiului imn 'Tricolorul'.
    __Drumurile țării noastre,
    Duc la UE și la NATO;
    Dar fără Vlad Țepeș Vodă,
    România nu-i c*rată.
    __Țărișoara noastră, iată,
    E pe margine de hău;
    Dacă tu o vrei salvată,
    Să votezi ce-ți dictez eu.
    __Roșu, galben și albastru,
    Sfânt Drapel...al tău popor;
    Viteaz și mândru pe vremuri,
    Sărac e azi și migrator.
    __Astăzi toți românii vor,
    Un VLAD ȚEPEȘ Domnitor;
    De la mare în vârf de munte,
    Toți de ȚEAPĂ să asculte.

    Notă: Versurile 3 și 4 sunt >bis
  • #2642
    ° pe 26 August 2022, 17:35
    Vine APP-ul pe la voi.
    Despre români se spun multe chestii(neplăcute, nefundamentate,nedocumentate științific,însă) iar despre teleormăneni că sunt hoți, că au tăiat gâtul calului ca să-i fure Clopoțelul) altele și mai și. E adevărat că nimeni nu-i profet în s(t)atul său...dar teleormănenii sunt fruncea în țară la nerecunoștință. Exemplu: ăl mai iubit dintre fii județului. Nimic NUMIC nu se mai zice -de un timp-... și la câte a făcut el pentru "iubiții mei români" din care realizări chiar peste 1% au fost cinstite și cu folos pentru localnicii de pe aici. Ca să ne ierte Marele Jupan hai să-i cântăm ceva .. urmează astăzi! Odă întru cinstirea și slava sa.{un posibil imn pentru creația sa, partidul APP}.Mai trăiește ăsta?!?
  • #2641
    Zelensky pe 23 August 2022, 01:12
    Davai ceas, davai palton!
    Monumentul ocupantului sovietic din cimitir ar trebui acoperit cu o prelata. Poate-i vine vreunuia vreo idee sa-l vopseasca in culorile Ucrainei si sa-i stearga steaua de la rasarit, secera si ciocanul...
  • #2640
    Onestu pe 22 August 2022, 20:35
    Continuare descântec
    _Le-a zis o jurnalistă,
    Că-s veri cu KGB-ul;
    Să le vedem dosarul,
    Să cerem adevărul.
    -Noi nu vrem perestroika,
    Nici lovituri de stat;
    Nu vrem mineriade,
    Dar nici ce-au 'emanat'.
    __Să nu uităm Trecutul,
    Căci pierdem Viitorul;
    Sictir cu...Miorița,
    Noi avem Tricolorul,
    Noi iubim TRICOLORUL.
  • #2639
    Un om de rând pe 22 August 2022, 20:17
    Să căutăm soluții
    ~DESCÂNTEC de TREZIRE~
    _Trezește-te Găgăuță,
    Nu mai vota ca (b)Oul;
    Căci te scufunzi ca prostul,
    In mlaștină din nou.>bis
    _Oare nu vezi 'măi dragă',
    Că foștii n-au pierit;
    Ei îți jefuiesc țara,
    Nu fug la răsărit,
    Nu fug la... moscovit.
    _Viermii cei grași și roșii,
    Sunt azi multicolori;
    Adulți, ouă sau larve,
    Fac legi pentru ai lor.>bis
    _Trezește-te Dorele,
    Nu-i mai vota pe 'iLici;
    Căci tovarășul Lenin,
    I-a alăptat de mici.>bis
    _Când fost-au ei discipoli,
    La Moscova măreață;
    S-au impregnat cu roșu,
    Pentru întreaga viață.>bis
    _Partidul cel mai Roșu,
    Mari funcții lor le-a dat;
    Dar l-au săpat pe Tovu,
    Și au retrogradat.>bis
    _Când s-a făcut rocada,
    Doar câțiva au 'zburat";
    Noi am dat vieți și sânge,
    Iar ei s-au... 'emanat'.>bis
    _Le-a zis o jurnalistă,
    Că-s veri cu KGB-ul;
    Să le vedem dosarul,
    Să cerem adevărul.>bis
  • #2638
    Onestu pe 22 August 2022, 19:23
    A venit timpul unei soluții paranormale...?
    E posibil ca toate nemulțumirile de pe aici să dispară dacă abordăm științific paranormalul. Haide să încercăm cu un descântec de trezire a celui care votează și cultivă trandafiri de 33 de ani.
  • #2637
    Gogu pe 22 August 2022, 09:28
    ?!?
    Era bine dacå nu se implica. Mai scåpam de ei. Se mai råreau.
  • #2636
    strada Mihai Viteazul pe 21 August 2022, 20:41
    Salvatoru
    Știe cineva amănunțit ce sa intimplat ieri seara la Salvatori ... Cine sunt cei care iau atacat și rece ... Politia sa implicat ...sau se fac că plouă ?
  • #2635
    Un Ion pe 21 August 2022, 16:06
    Domnule Gheorghe,să dezvoltăm puțin
    Dacă dăm la o parte felul în care ți-ai scris postarea,chiar e o problemă interesantă de preluat și dezbătut.Mai ales în cadrul Primăriei și a Consiliului Local din Turnu Măgurele.
    1.Cum se vor calcula pe viitor taxele și impozitele către cetățenii ”Municipiului” Tr.Măg,el fiind doar un orășel uitat de lume și timp,cu numai vreo 10.000 de locuitori stabili,majoritatea șomeri și ieșiți demult din șomaj,asistați social,pensionari și extrem de puțini elevi și tineri?Pe cine și cât timp vreți să mai jupuiți cu colectarea la bugetul local,în principal pentru susținerea mulțimii de angajați ai primăriei și a altor sectoare bugetare,pretinzând că are statut de municipiu?
    2.Ați umplut sărăcia aia de sătuc cu tarabe și garaje din tablă.
    3.Nu există niciun proiect major de investiții,de renovări serioase,de anvelopări ale imobilelor și montare de panouri fotovoltaice.
    4.O să vă ardă rău la buzunare iarna asta.
    5.Și nu în ultimul rând,VREM REZULTATUL REFERENDUMULUI recent încheiat la TR!
  • #2634
    Gheorghe pe 21 August 2022, 05:10
    Cei care au acest sait?
    Dați știri din aceasta comuna suburbană unde se plătește taxe de municipiu.
  • #2633
    Mai multi cetateni pe 20 August 2022, 14:39
    Al cui primar sunteti domnule Cuclea?
    Cum puteti spune ca respectati legea si suntenti in acord cu problemele si dorintele cetatenilor,cetateni ce merg la vot,platesc taxe si impozite,si din care motiv va aflati si pe acel scaun de conducere de mult prea multi ani?Caldurile extreme ne obliga sa tinem ziua geamurile inchise,iar seara si noaptea,pentru a putea aerisi si a ne odihni corespunzator,sa le tinem deschise.Intrebarea esteraspberryutem face asta din cauza zgomotelor facute de catre niste animale scapate de sub control?Si ma refer la cele bipede si cele patrupede.Iar impreuna cu Politia si Jandarmeria,aveti si suficiente masuri si metode coercitive de stopare si amendare a celor ce deranjaza ordinea si linistea publica,cu zgomotul pe care il fac constant.Daca ati inteles si pretindeti ca va supuneti legilor tarii si,in conformitate cu fisa postului pe care il ocupati,CONFORMATI-VA SI APLICATI LEGEA.Altfel,ceea ce faceti sau mai bine spus,nu faceti,se poate interpreta ca fiind un abuz in serviciu.