Nemulţumirile localnicilor - în atenţia celor care nu îşi fac datoria

 Această rubrică se doreşte a fi în atenţia celor care ar trebui să aibă grijă de cetăţean şi nu îşi fac datoria aşa cum trebuie, de la prestatorul de servicii până la administraţia oraşului. Aici vor fi semnalate problemele de zi cu zi ale oamenilor obişnuiţi, iar cei rupţi de realitate(oamenii politici şi angajaţii primăriei) deoarece nu au grija zilei de mâine, sperăm să vină în slujba sau ajutorul celor cu nevoi. Toate nemulţumirile dumneavoastră vor fi trecute pentru început sub formă de comentarii, dar în cel mai scurt timp această rubrică va fi modificată şi veţi putea scrie direct. Aşteptăm comentariile dumneavoastră.

2590 comentarii Comentează

  • #2590
    George pe 19 Mai 2022, 08:24
    INDIFERENȚĂ,NESIMȚIRE ȘI SFIDARE
    Nu s-a făcut nimic serios în mini campania de strângere a câinilor fără stăpân.O campanie în nota pregătirii și a importanței pe care ne-o arată de ani mulți cei din Primăria Turnu Măgurele.Dis de dimineață,pe la ora 6 și 30 de minute,haite de câini roiau prin jurul containerelor de gunoi,după care ies în urlete și lătrături să-și arunce fecalele pe alei,străzi,trotuare și parc*ri.Nicio inițiativă nu este încununată de acțiuni concrete și dusă la bun sfârșit.Mai multă grijă și preocupare pentru cetățeni,nu numai vorbe goale și promisiuni din campaniile electorale.
  • #2589
    ° pe 13 Mai 2022, 21:34
    Replica-parodie la*Imnul de stat al RSR*,1980-81
    _Trei culori cunosc pe lume,
    Și prin ele un popor;
    Până ieri cu bun renume,
    Azi de foame muritor.
    _ Roșu, galben și albastru,
    Tricolor iubit și Sfânt;
    Te-am purtat mândri pe vremuri,
    Azi, cu fruntea în pământ.
    _Am învins cotropitorii,
    Migratori și alți mișei;
    Ruși nu mai avem în țară,
    Dar tot nu scăpăm de ei.
    _ Pentru libertate în țară,
    A dat jertfe al meu popor;
    Însă acum sub dictatură,
    Toate drepturile mor.
    _Trăiesc rău oamenii muncii,
    Sunt mințiți și puși la jug;
    Dar roșia burghezie,
    Are totul din belșug.
    _Astăzi legea e nimica,
    Și pe plaiul strămoșesc;
    Leana, Nicu și a lor clică,
    Fac ce vor, ne asupresc.
    _Trezește-te Românie,
    Ești pe margine de hău;
    Și schimbă urgent macazul;
    Altfel piere neamul tău.
    {Notă: Versurile 3 și 4 sunt >bis}
  • #2588
    Cetățean pe 13 Mai 2022, 18:05
    Jeguri
    Alooo politia mai treceți prin Catanga primăria a amenajat frumos spațiu verde și colorații parchează mașinile de lux
  • #2587
    Un om pe 13 Mai 2022, 16:32
    Pentru #2586
    Nu ai talent! Èști un.nebun.Ne plictisești și ne scârbești. Imnul tău ne va ofili urechile.
  • #2586
    ° pe 13 Mai 2022, 12:47
    Nemulțumiri multe, dar tăcere generală!
    Nemulțumiri prea multe, care vin în valuri dar trec nerezolvate. Aici doar câțiva locuitori își exprimă opiniile și vor un alt oraș, potrivit anilor 20 ai acestui secol. Însă majoritatea iubitorilor de trecut (cei cu: era mai bine înainte) sunt încă, mental, în,,societatea multilateral-dezvoltată din epoca de aur comunistă", adânc îndoctrinați cu ideologia roșie răsăriteană și imnul RSR.
    Hai să îl fredonăm și noi... însă nu pe cel original, ci replica mea parodie satirică, 'făurită' în 1980-81. Urmează, mai pe seară!
  • #2585
    Vasile pe 8 Mai 2022, 13:54
    Primarie
    Bai piticule trai ti ar ție ionela chiar nu vrei sa tai iarba în centrul orașului? Ai ceva cu noi ăștia din centru? Ai tuns iarba în catanga ai plantat flori și noi? Ce facem ? Noi suntem de dreapta de aia nu vrei? Ba piticule te bat la următoarele alegeri și la propriu și la figurat. Retine ce ti spun.voj candida împotriva ta și te voi scoate din oraș cu tot cu consiliera personala.ba după o partida de sex nereușit aia nu ti spune ba ce sa faci? Ca aia e perversa nu e proasta ca tine.pleaca bai mizerio din fruntea trebui lada pe cineva cu mai mult creier și bun simț. Tik tak tik tak..
  • #2584
    Paula pe 7 Mai 2022, 23:44
    Nu știm ce vrem defapt
    Gheorghe,puțintică răbdare,va răsări și gazonul c*rând.Păi,unde vrei să-și facă javrele nevoile,pe asfalt și pavele?E destul loc prin centru,pe trotuare și alei,printre bloc*ri și zonele de depozitare a gunoiului.Le mai trebuie și lor puțin confort,iarbă,flori și relaxare.Oamenii să-și pună pofta-n cui,prioritatea este pudelul mult iubit.Nu am văzut un ”iubitor de animale”,care să aibă o mânușă cu care să-i strângă odorului rahatul aruncat pe oriunde.Au uitat de civilizație și respect sau nici nu au existat vreodată,din pertea aparținătorilor?Și când te gândești că unii se pretind intelectuali.
  • #2583
    Gheorghe pe 6 Mai 2022, 23:01
    Pt.cetateni din Turnu Măgurele
    In parcul municipal nu avem căpușe pt.ca avem betoane în loc de flori și iarba (avem căpușe cu două picioare)
  • #2582
    Cetățean pe 6 Mai 2022, 22:51
    Pt.politicieni
    Daca numai avem parc unde mai avem iarba și flori Primarul și alți acoliți din primăria orașului Turnu Măgurele nu circula decât prin parc.
  • #2581
    Sile tractoristu pe 6 Mai 2022, 09:27
    Primarie
    Bună dimineața domnule primar. Ce faceți v ati trezit? Cum? Din bautura sau din prostie? Ca tu ești și una și alta.cum dreaku ai ajuns tu primar? Cred ca nici tu nu poți răspunde.dar, ma rog.bai primare tunde frate iarba ca murim.ne mănâncă căpușele.nu alea PSD,căpușele alea adevărate bre.dau sa fac un apel la consiliera ta.? Cred ca asta are mai multe testicule ca tine.mai bine o puneam pe ea sa ne conducă. Oricum femeia e mai competenta decât voi toți.
  • #2580
    Gheorghe pe 4 Mai 2022, 15:12
    Poliția rutieră (s-au pt.Primarie) ?
    Astăzi 04.04 22. In jurul orei 11:30 o mașină de culoare neagra (AUDI. /BMW) condus de cineva fără scrupule a ieșit de pe strada M.Bravu și a luat-o pe bd.Independentei spre parcul central (hotel-G3) . din câte cunosc de la parc la CEC pe Bulevard circula numai urgențelele(asistenta medicala,poliție ) . CONDUCEREA ORAȘULUI TURNU MAGURELE !??!!!????(cine va coordonează???????)
  • #2579
    Gogu pe 1 Mai 2022, 00:45
    Pt.cei din conducerea Primăriei Tr.Mag.
    De ce la intrarea din str.M.Eminesci spre spatele Pietei municipale nu avem un agent de politie pentru a dirija circulația și intrarea numai a mașinilor cu marfa ?!??????Poliția blochează accesul de la intersecția de la colțul Liceului Industrial cu Praporgescu (acolo se vand miei,iezi, porumbei și alte cele bune la casa omului.(unde sunt cei din conducerea județului Teleorman?!?????)
  • #2578
    El pe 30 Aprilie 2022, 22:06
    Pt.politicieni
    Are mare dreptate Gheorghe.șefilor din Piata Turnu Măgurele pe unde sunteți (luați taxele de piata și de organizare se ocupă matracari mână dreaptă a voastră.. Primăria Orașului Turnu Măgurele așteaptă șpagă,)
  • #2577
    Gheorghe pe 30 Aprilie 2022, 15:25
    Pt.cei din conducerea Primăriei Tr.Mag.
    De ce Sâmbăta când este ziua de piața NU se oprește circulația din spatele pietei unde sunt cetățenii cu răsaduri și cumpărători.! Poliția are cel puțin o mașină în intersecția de la colțul Liceului Industrial spre piața.(sunt de la circulație puși să blocheze circulația și vizibilitatea pe strada Praporgescu). Unde sunt organele Județene???(cele locale nu știu unde e piața).aviz Prefectura județului Teleorman.
  • #2576
    Aripa cu aplicarea corectă a legilor pe 30 Aprilie 2022, 13:01
    Aloo,Primăria Tr.Măgurele,se aude?!
    Dacă și în orașul nostru se întâmplă,în urma fenomenelor meteo extreme,cam ce s-a întâmplat la Craiova în data de 27 spre 28 Aprilie,și se lasă cu daune materiale și accidente nedorite la adresa cetățenilor care stau în preajma bloc*rilor care nu au atorizație de construcție la acoperișurile bloc*rilor,cine răspunde?Se vor umple afișele de la Judecătoria Turnu Măgurele,cu acțiuni în instanță pentru daune.Sper că ați văzut care a fost suma pentru cel ce a fost atacat de urs?Știu că veți spune că faptele nu sunt asemănătoare,dar vorbim,totuși,cu legea-n față,chiar dacă despăgubirile nu sunt din buzunarul celor ce au închis ochii la astfel de construcții ilegale,deocamdată.Să vedem cine va plăti în cazul în care voi avea dreptate?Și,pentru știința celor ce ne conduc,astfel de fenomene vor fi din ce în ce mai dese și mai puternice.Gâdiți-vă înainte să puneți slugile să comenteze!
  • #2575
    Gheorghe pe 29 Aprilie 2022, 23:21
    Pt.politicieni
    Lașilor...
  • #2574
    Gheorghe pe 29 Aprilie 2022, 23:19
    Pt.cetateni din Turnu Măgurele
    De ce acceptați neregulile din Turnu Măgurele LOCURI Al ORAȘULUI TURNU MAGURELE!????!!!.
  • #2573
    Gheorghe pe 29 Aprilie 2022, 21:09
    Pt.Octavian B.
    Primăria nu are firme de construcții în schimb au inginerie de furat banii publici.in fruntea lor Primarul.
  • #2572
    Gheorghe pe 29 Aprilie 2022, 20:24
    Pt.cetateni din Turnu Măgurele
    Parcul și catedrala sunt finanțate din fonduri publice iar banii europeni au mers la vilele celor din jurul Primărie Trunu Măgurele....
  • #2571
    Vasilica muncitorul pe 29 Aprilie 2022, 12:25
    Primarie
    Bai piticule tu nu ești prost ești infractor.cum își permite primăria turnu magurele sa perceapă și sa încaseze bani ptr gunoi în numele firmei polaris? Exista vreun parteneriat primarie polaris sau pur și simplu faceti măgării? Din cite știm firma polaris este a lui mazăre în parteneriat cu dragnea infractorul care te a făcut mare pe tine.bai jegoșilor o sa semnam DNA ul sa verifice abuzurile voastre.nu va mai răbda pământul.
  • #2570
    Octavian B. pe 28 Aprilie 2022, 10:33
    Mai lucrează cineva la Primăria Tr.Măgurele??
    Domnule Gheorghe,despre ce licență a cărei firme vorbiți?Acolo este vorba de o altfel de găselniță prin care unii dintre conducătorii orașului să-și umple buzunarele și cardurile.Parcul sau Grădina Publică unde lucrările trenează de zici că se lucrează la vreun complex rezindențial de locuințe ori vreun parc industrial,va fi un nou loc de mâncat semințe și WC public pentru câinii ”iubitorilor de animale”.Apropo,ați văzut vreun aparținător de câine care să aibă în mână o pungă în care să strângă rahatul de la animalul iubit?Dar o hotărâre de consiliu local,cu statut de lege,pentru a amenda acele persoane,nu există sau nu se poate da?În ziua de azi a dispărut și ultima urmă de civilizație,în schimb,vorbim tot timpul de proiecte și tot felul de investiții din care să iasă...ochiul dracului,iar instituțiile statului se sufocă de angajați cărora le place doar atunci când vine ziua de salariu.
  • #2569
    Imagini din Orașul Fantomă pe 25 Aprilie 2022, 11:14
    Lui #2568 și altora
    Pentru o mai bună inforamre a tuturor cetățenilor este necesară o prezentare pe site-ul primăriei sau în Fițuica Ecouri Dunărene,împreună cu niște verificări din partea instituțiilor de control abilitate,la toate firmele care au ”câștigat” contracte de orice fel cu Primăria Turnu Măgurele.Cetățenii trebuie să afle primii ce se întâmplă cu banii rezultați din taxe și impozite,împreună cu toate sumele cheltuite,rezultate din banul public.Cu banii din fonduri europene e mult mai greu de jonglat(furat),vezi afacerile celor din S.C.TelDrum SA. și a altor firme care au absorbit astfel de fonduri.
  • #2568
    Gheorghe pe 24 Aprilie 2022, 23:31
    Pt.primar.
    Ce firma a câștigat licența pt.renovarea parcului !?!!??? și ce" firma"lucrează.cetateni orașului așteaptă răspunsul de la tine alesule !?!!!!???
  • #2567
    Criticul literar pe 19 Aprilie 2022, 17:07
    Pentru #2566
    Ai talent de "poiet" nu glumă! Ține-o tot așa, cu niște "poiezii" bășite și poate vei fi publicat în cărțile de citire sau, poate, în Ecouri dunărene. Insistă, insistă, inspirația e infinită (mai mult noaptea) Să stai cu caiet și creion.tot timpul!
  • #2566
    ° pe 19 Aprilie 2022, 12:36
    fără vodkă,fără hrană,doar cu imn rușii 'eliberează, țări.
    ~IMNUL de LUPTĂ putinist~
    Muzica:a imnului ciumaților-roșii
    de pretutindeni, "Internaționala".
    _'Pașli-pașol' peste ocean cu toții,
    Europeni născuți-greșit pe aici;
    Noi vă vânăm cu tanc`uri roșii,
    Căci suntem urmași de bolșevici.
    _Cât mai puteți, plecați din țară,
    Și înapoi să nu priviți;
    Moskova va coborâ iarăși Cortina,
    noi suntem NOI, voi doar NIMICI.
    _Iar cei rămași pe loc să știe,
    Că noi, RUȘII, vom fi stăpânii lor;
    Le vom da bice, NIET democrație,
    Și astăzi, și în viitor.
    _Noi făurim o Europă nouă,
    Primiți-ne cu flori, pâine și sare;
    Iar mamele cu pruncii-n brațe,
    Să iasă din subsol, NOI vrem uraleee.
    _Refren,
    _Hai la lupta cea mare,
    ȚARUL pitic ne cere să murim;
    Și în coșciuge nou-nouțe,
    În floarea vieții, reci să fim.
    Carne de tun, la mame să revenim.
  • #2565
    cc pe 19 Aprilie 2022, 11:39
    Adapost antiatomic?
    Dupa ce au taiat toti copacii din parc,constructorul a umplut parcul cu betoane.O fi intrat primarul in panica decind cu razboiul din Ucraina si o avea iar vreo idee timpita,dupa cum ii este gindirea.Ti-ai batut joc de parcul municipal! nu te iarta nimeni,pleaca acasa piticule.
  • #2564
    Un om pe 18 Aprilie 2022, 23:48
    Pt.cei din conducerea Primăriei Tr.Mag.
    Strănepoți tăi și ai lui C.Cone se vor buc*ra de un parc public în Turnu Măgurele s-au în alte țări din Europa ??!!??!?!? (Voi nu vedeți decât pietroaie și beton pentru casele voastre) parc când o să facă Plopi pere și răchita micșunele .(uitativa in jurul vostru și nu uitați de unde ați plecat,dacă mai sunteți în stare, mergeți printre oameni nu numai în mașinile plătite de cetățenii votanți)
  • #2563
    Neptun, racheta made in Ucraina pe 18 Aprilie 2022, 22:15
    O corecție/precizare la ce e mai jos
    ... "foarte c'urând... ALĂTURI de MOSKVA".
    Nu se referă la capitala Moscova-orașul, ci la nava Amiral Crucișătorul Moskova... odihnească-se îmi / îi p(l)ace la fundul Mării Negreree.
  • #2562
    Strategul mileniului trei, Sukă pe 18 Aprilie 2022, 18:36
    somnambulul spy Cyborg
    Urmează IMNUL de LUPTĂ kremlinist, imperialo-țaristo-bolșevico-puȚinist...
    Prin el, urmându-l întocmai, imensa și bogata federație asiatică, pop**ată de un popor barbar de mujici troglodiți, trăitori spiritual ca în Evul Mediu, îndoctrinați și spălați la creieri, își va găsi locul prea bine meritat în lume... această Maică-Federație --pentru binele întregii omeniri-- se va alătura foarte c*rând și va fi... ALĂTURI de MOSCOVA .
    Doamne ajută !, și salvează-ți creația (pământul) de Apocalipsa nucleară.
  • #2561
    Sukă și strategiamilitarădevârf pe 18 Aprilie 2022, 16:39
    doar cu Vodcă-fără imn de luptă,ciuciuVictorița
    BND (Serviciul Federal de Investigații Berlinez) se laudă cu o măruntă ispravă. Au înregistrat audio câteva vorbe ale rușilor-soldați (operatori militari speciali) despre :"ucide-ți civilii și violați tot ce prindeți, inclusiv magazinele cu salamuri și cutii de conserve neexpirate" .
    DAR, iată că Sukă al nostru, așa nărod cum îl știm, i-a întrecut/batut pe nemți --precum și bunicii săi în 1917-18. În miez de noapte cu somn profund s-a decorporalizat și a călătorit spre Nord. Survolând el bazele Armatei Roșii a ajuns deasupra unei așezări împădurite de tanc*ri și trupe ruse, unde a auzit un novacântec... un "IMN de LUPTĂ", livrat de kremlin pentru a doua sforțare de eliberare a fratelui mai mic ucrainean de sub,,jugul democrației veșnice vestice". Îl vreți? Da? Iata-l că vine... luați loc și umpleți cana cu zaibăr. Pregătiți magnetofoanele pentru înregistrare și chemați/anunțați prietenii și neprietenii.Căci nici nu știți cât de puțin nimic puteți pierde, vorba regretatului OTV
  • #2560
    UNU ii pe 13 Aprilie 2022, 23:17
    ..
    Un cetățean scrie supărător pt.PNL s-au PSD.de ce Nu îl publicați
  • #2559
    Miron pe 13 Aprilie 2022, 12:35
    Orașul moare-ncet și sigur!
    Stați cuminți și așteptați alegerile din 2024.Va veni eternul pitic,împreună cu gașca de răspândaci,și vă va prosti din nou.Veți merge încolonați și vrăjiți de abureală și veți vota pe cei ce v-au sărăcit și v-au mințit de peste 30 de ani,fără să băgați la cap de cine vi se trage sărăcia.Nu mai dați vina pe UE și alte invenții diversioniste ale găștii PSD.Sărăcia vine din hoție,minciună,prostie și corupție.Încă 4 ani de conducere dictatorială a PSD,și se va stinge definitiv lumina în oraș.
  • #2558
    Gheorghe pe 13 Aprilie 2022, 01:50
    Pt.cei din conducerea Primăriei Tr.Mag.
    Când se va realiza introducerea gazului metan in cartierul Odaia. Pe str.Oltuluj cum se va realiza trotuare pe partea dreapta spre Liță ???...Când vor avea canalizare că cei de pe partea dreapta și nu la 80-90 metri (până pe str.Calugareni )
  • #2557
    Geo pe 13 Aprilie 2022, 00:27
    Pt.cei din conducerea Primăriei Tr.Mag.
    CÂND va finalizat parcul ?!??!!.....(s-au fălimentat . și vor rămâne NUMAI alai cu pietricele că alte străzi din Turnu)
  • #2556
    Gigi pe 10 Aprilie 2022, 17:30
    Asta e primarul,astea sunt rezultatele
    Un singur vinovat pentru ce se intimpla la spitalul comunal.Cel ce a numit managerul,adica primarul nimic.Sa nu mai spunem ca inc*rajeaza si sustine aceasta situatie dezastruasa,pentru avantaje personale,exemplul angajari de personal.Raul trebuie taiat de la radacina.Putin cunosc,dar spitalul este administrat de primarie,cheltuieli cu reparatiile,anumite achizitii si tot tacimul,la mica ciupeala !300 de angajati ! la un spital comunal fara pacienti ! Poate comentati si dvs.
  • #2555
    Cornel pe 10 Aprilie 2022, 09:13
    OPRIȚI JAFUL DIN BANII NOȘTRI!
    Nici nu știu cui să mă adresez,după câte s-au scris și câte acțiuni s-au arătat și devoalat despre activitatea conducerii Spitalului din Turnu Măgurele.Cine este răspunzător pentru tot ce se întâmplă acolo?Ne-am săturat de atâtea informații cu privire la activitatea și persoanele implicate în actul medical și managerial al celor ce pare că își fac de cap la acel spital,și nu numai.După c*rățenia din spital,aspru comentată,poate se face și o c*rățenie de personal,chiar și la nivelul conducerii.Schimbare care ar fi în beneficiul pacienților,că în beneficiul corpului medical a fost destul timp.Ne trebuie și performanță,rezultate,pacienți tratați corspunzător,nu numai remunerație mare de la un buget mic.Mai gândiți-vă și la oameni,la cei suferinzi,nu numai la buzunarele și așa destul de pline ale medicilor și asistentelor.Rușinea ar trebui să existe în orice instituție a statului,iar exemplele bune să vină tocmai de la cei din fruntea lor.
  • #2554
    După tot ce vedem,mai are importanță numele? pe 7 Aprilie 2022, 11:18
    Ca la fiecare început de primăvară
    În c*rând va începe #Spoiala de Primăvară#,adică datul cu bidineaua pe pomi și borduri,într-un orașel trist,depop**at,sărac,murdar și plin de câini vagabonzi.Mai simplu,prosteala ieftină a cetățenilor la fiecare început de an.Fără o perspectivă de dezvoltare urbană reală,se minte,se promite,se fură și se înșeală așteptările cetățenilor,exact ca într-o țară înapoiată unde dictatura și incapacitatea managerială sunt văzute și percepute de către orice om normal la cap.În schimb,diversiunea și aruncatul pisicii peste gard,*vecinului*,circulă foaaarte bine.Atât timp cât mulțimea mustește de prostie și iute primitoare de pomeni,haiducii prosperă la umbra mandatelor luate pe termen lung,girate ghici de către cine?Până când,vom vedea?!Până una alta,și ei vă dau și vă arată exact ce meritați,adică dispreț,nesimțire și aroganță.Vă salut de foarte departe,și deschideți ochii cât mai repede posibil,până nu va fi foarte târziu,și buc*riile vieții vor rămâne doar vise.
  • #2553
    Gogu pe 30 Martie 2022, 16:09
    Cei admistreaza acest sait!?!?
    De ce nu redactați toate opiniile cetățenilor care locuiesc și plătesc dări la Stat, cât și la alți privați care sunt de mână cu Primarul și alți acoliți din Turnu și JUDEȚ,APA Serv.poate să de-a explicațiile despre noua statie de pompare .(cei care au acest sait sunt PD.PDL.PNL.cacialma mâncare de urzici că e primăvară.) Ce răspuns dau ce-i din P.S.D.trecuti prin celelalte partide politice ????!!!(R-ne.)
  • #2552
    CATALIN MANZATU pe 20 Martie 2022, 20:47
    O INTREBARE.
    Vreau sa-i intreb pe cei care se ingrijoreaza de ceea ce se intampla in Ucraina vecina si "prietena"(??) daca au auzit de MASACRUL DIN DATA DE 1 APRILIE 1941 DE LA FANTANA ALBA? DAR DE EVENIMENTELE ANTERIOARE-PACTUL MOLOTOV-RIBENTROP SI ULTIMATUMUL SOVIETO-UCRAINIAN IN URMA CARUIA NE-AU FOST LUATE TERITORII?
    NOTA IMPORTANTA: PRIN CEEA CE AM SCRIS SA NU SE INTELEAGA CA APROB AGRESIUNEA RUSIEI!SUNT CHESTIUNI DIFERITE.
  • #2551
    Șenila, cizma și bocancul imperial rusesc... pe 17 Martie 2022, 00:02
    .... tropăie acum în Ucraina vecină.
    Acești barbari (rușinea civilizației umane) dacă nu vor fi trimiși acum la bârlogul lor siberian-asiatic, mâine vor fi de neoprit.
  • #2550
    Șenilă delicată pe 12 Martie 2022, 21:54
    un motiv de buc*rie /retrăim istoria dusă.
    Iată că am ajuns să retrăim vremuri apuse : ca în EVUL MEDIU !!! În frumoșii ani 476-1.300.
    Țarul pitic, generalii și ostașii săi, prin acest război de cotropire creștin-ortodoxă, au coborât omenirea în urmă cu secole. Rușii, bombardând KIEVUL au ajuns în ki 'EVUL MEDIU'.
  • #2549
    Șenilă tanchistu' pe 12 Martie 2022, 21:30
    Să vorbim și despre Ucraina.
    Nu știu dacă alții știu ce cantitate de sărăcie, mizerie, tristețe și pesimism este pe cap de locuitor în ograda lui NIMIC (și ce preț pune el pe un turnean )... eu nu am aflat.
    Însă am citit că viața unui soldat rus năvălitor în Ucraina și repatriat în coșciug, valorează 7.000.000 de Ruble care vor fi date/promise mamei acestuia = 17.994 Ron = 3.635 Euro.
    Și mă întreb : dacă Kievul s-ar angaja să plătească aceste sume, la schimb cu retragerea armatei imperiale putiniste la bârlogul ei, Kremlinul va fi de acord? Vor ridica, subit, numărul de soldați căzuți, de la 490 la 6-7000(cel real) sau vor adăuga și miile de sicrie "repatriate", nu demult, din Afganistan și Cecenia? În alte "operațiuni militare speciale" de "menținere a păcii" și "eliberare".
    PS : slăvite Țar pitic, Bercea Mondialul s-a eliberat condiționat. Și e pus pe treabă! Îi vinzi lui ca fier vechi tanc*rile rănite în luptele din Ucraina ?
    Hai că plătește bine,
    50/50 îți convine?
  • #2548
    Tdv\bj,sj pe 12 Martie 2022, 20:21
    Somn ușor,turneni!
    Ce vă mai place să-i ligeți pe incapabilii hoți.Nu vă dezmințiți,stați în genunchi,le aplaudați orice hoție și distrugere,nu știți ce e în spatele fiecărei acțiuni ale lor dar,faceți un efort și încercați să vă comparați și veniturile.După care,judecați,puteți vorbi și vă puteți da cu părerea.Până atunci,citiți,informați-vă corect și evitați laudele când în jur este numai sărăcie și mizerie.Și nici pomeneală de vreo schimbare în bine.Cum bine spunea cineva:”Ăștia au dat sărăcia cu sclipici”!
  • #2547
    Alt psd-ist pe 11 Martie 2022, 18:02
    Forta,Cuclea !
    Pe ditamai directorii Mitroi si Gheorghe i-a bagat in buzunarul de la spate de la pantaloni ! Doar cind foloseste fermoarul isi mai aduce aminte de ei.Toata magurelea este cu matale !
  • #2546
    Psd-ist pe 9 Martie 2022, 11:18
    Cuclea,vechiul si noul primar
    Este cel mai tare,are 23 de ani de primarie si e smecher de smecher.I-a bagat sub masa pe ale Razvan,Cone si Chitu care ar vrea si ei sa fie primar.Tot neamul nostru il votam.
  • #2545
    Unul care a scris ceva pe buletinul de vot pe 9 Martie 2022, 10:07
    Aloo,dom.Theo,despre ce vorbești?
    Cine să iasă masiv când majoritatea celor ce muncesc în oraș sunt angajați la stat.Și mulți dintre ei știm cum au ajuns acolo.Ce a mai rămas din pop**ația orașului,nici jumătate din câți erau în anii 90.Cei ce știu ce e greul și mai gândesc puțin sunt în majoritate plecați.Aici au rămas mulți pensionari și veneticii din satele și comunele limitrofe cărora li s-au făcut buletine de Turnu fix înaintea alegerilor.Vreau să văd și c*rajoșii care vor mai avea tupeul să facă ce au făcut în trecut,și la alegrile viitoare.
  • #2544
    Amalia pe 8 Martie 2022, 22:40
    Draga Teo,nu e atat de simplu cum spui tu
    Smecheria din campania electorala nu a disparut,mai ales in loc*rile pop**ate de multa prostie,ignoranta si saracie,si cu multa coruptie.Plus cu cetateni,hai sa le spunem arsi de la nastere,nu putini,care la un semn de lasare in voie pentru orice fapta,nu fac altceva decat sa vina si sa voteze cum li se spune.Si nu se termina totul aici.Mai sunt si niste alte nereguli la sectiile de votare,incepand cu numirile membrilor,cu numaratoarea voturilor si de multe ori cu intocmirea listelelor cu cetatenii cu drept de vot,lasarea mortilor pe liste si inversarea proceselor verbale.A verificat cineva sacii cu voturi,odată predați la judet?Sa fim seriosi.Cum spunea tatucul Stalin:”Nu conteaza cine voteaza,conteaza cine numara”.Si alte metode folosite de însusi marele infractor,fost in PD,ulterior in PSD,Livache Dragnea,absolvent de Rahova.O sa v-o spun si pe aia cu gastele lui Stalin.Acum intelegi de ce nu au disparut sobolanii rosii?Si uita-te si prin primarie si spune-mi ce vezi?PSD-isti 99%.
  • #2543
    Theo pe 8 Martie 2022, 11:01
    Pentru turneni
    Nu vă mai plângeți,la alegeri de ce nu ieșiți masiv să dați cu clica asta de pământ,vin 30%si din ăștia 20%sunt ai lor și uite așa hotărăște o minoritate pentru un oraș,un calcul foarte simplu!
  • #2542
    Din balcon se vede altfel pe 6 Martie 2022, 14:54
    Reabilitare parc și cinema=Hoție și jaf din banul public
    Parcul Municipal sau Grădina Publică,așa cu era numită odată,putea fi gata în doar câteva luni,3-4,maximum 6 luni.Așa s-a întâmplat și cu reabilitarea Cinema Flacăra,reabilitare începută în anii 2002 sau 2003.Doamneee,și cu ce costuri,și câte termene de finalizare,și măcar dacă ar fi funcțional.Ce urmează?Mai avem răbdare,timp și bani și pentru reabilitarea casei de cultură?Tot în aceste condiții?!Interesul acestei administrații publice căpușe este doar tocatul banului public cât mai mult timp,și cât mai mult în interes personal.Cine trebuie să vadă aceste lucruri,are în fișa postului si măsuri coercitive sau mergem înainte ca armata rusă?
  • #2541
    Gogu pe 5 Martie 2022, 22:55
    Pt.cei din conducerea Primăriei Tr.Mag.
    Când aveți de gând să terminați cu acest amărât de PARC ???(s-au mai sunt niste vile neterminate???)