Nemulţumirile localnicilor - în atenţia celor care nu îşi fac datoria

 Această rubrică se doreşte a fi în atenţia celor care ar trebui să aibă grijă de cetăţean şi nu îşi fac datoria aşa cum trebuie, de la prestatorul de servicii până la administraţia oraşului. Aici vor fi semnalate problemele de zi cu zi ale oamenilor obişnuiţi, iar cei rupţi de realitate(oamenii politici şi angajaţii primăriei) deoarece nu au grija zilei de mâine, sperăm să vină în slujba sau ajutorul celor cu nevoi. Toate nemulţumirile dumneavoastră vor fi trecute pentru început sub formă de comentarii, dar în cel mai scurt timp această rubrică va fi modificată şi veţi putea scrie direct. Aşteptăm comentariile dumneavoastră.

2402 comentarii Comentează

  • #2402
    Iubiți-vă teleormăneni, vine... pe 22 Februarie 2021, 16:36
    .... DRAGOBETELE !!!
    Mâine 14 feb românii au o sărbătoare c'urată, 100% a lor, dedicată iubirii și dragostei. El, sf. DRAGOBETE românașul, Duh și Zeu, patronul dragostei și al bunei dispoziții, 'uși erul' Primăverii, fiul babei (pardon, doamna în vârstă) Dochia.
    Să rugăm 'Draga domniță redacția' să deschidă fereastra și să publice mesajele de....... (dar și de....), de la cititorii săi de ambele-multiple(!) culori politice. (Tot roșul trandafirului te înmoare, teleormăne anco ?!).
  • #2401
    ¬ pe 22 Februarie 2021, 16:21
    ¬

    Lipsiți-vă de... 14 februarie, Halloween, dansul Dragonului și alte invazii manelisto-neo'culturale.
    _
    Să rugăm 'Draga domniță redacția', să deschidă ferestrele și să publice mesajele de........ (dar și de....)... de la cititorii săi de ambele-multiple(!) culori politice (tot roșul trandafirului te înmoaie, teleormăne anco ?!).
    Sucă cel... necioplit însă, iată ce oferă ne.prietenilor politici care... o fac cu stânga, în cabina de vot, întristând ștampiluța. Oferă câteva versuri originale, dar mulate pe melodia imperialistă a lui Frank Sinatra --Un fesenel în noapte-- (sau străin?). Vă va plăcea, închideți ochii, cântați și imaginați-vă pe planeta îndrăgostiților Venus sau pe un vârf de munte, dar oricum departe de Turnu și... de alte înCOVrig-ării locale.
  • #2400
    ¿ pe 20 Februarie 2021, 14:10
    ~INTERNAȚIONALA ROȘIE ~
    Muzica : cea știută, sacră, originala.
    Textier : Sucă ( dar nu el -- l-a șterpelit de la Uniunea scriitorilor, se zice!).
    _
    1_ Dormiți voi oropsiți ai sorții,
    Noi, bolșevicii asta vrem ;
    Să vă treziți când viața voastră,
    Va fi mai rea ca în infern,
    2_Visați cei adormiți cu vorbe,
    Și tot mereu să ne votați ;
    Iar noi proprietari cu acte,
    Vom fi pe țara ce ne-o dați.
    3_ 'Pașli' în occident cu toții,
    Urmași de daci și de romani ;
    Rămână numai iubitorii,
    De seceră și de ciocan.
    _
    ~~REFREN~~
    Hai la lupta cea mare,
    Partidul vrea să ne unim ;
    Și jefuirea Țării,
    Acum s-o isprăvim.
  • #2399
    ¬ pe 20 Februarie 2021, 13:48
    ¬
    4_ Noi făurim o lume nouă,
    De Marx și Engels îmboldiți ;
    Pământul întreg să fie roșu,
    Sclavi-mondiali voi să ne fiți.
    5_Mereu am fost stăpânii voștri,
    Căci Moskova ne-a pregătit ;
    Deși îl avem pe Marx în creier,
    Voi, proști, nu ne-ați recunoscut.
    6_Pecați români din țara voastră,
    Doar noi vom fi eterni aici ;
    Noi cei aduci pe tanc*ri roșii,
    Uniți cu ai voștri nemernici.
    ~refren~
  • #2398
    ¬ pe 20 Februarie 2021, 13:38
    ¬
    7_ Așa cum lupul își schimbă părul,
    Și noi ne-am deghizat un pic ;
    Dar ateismul și năravul,
    Sudură sunt pe Pesedist.
    8_Noi am învins timpul, tovarăși,
    Lupta de clasă ne-a priit ;
    Și iată, azi, avem Roșia-Ciumă,
    O armă nouă, un dar din Răsărit. 9_Suntem neîntrecuți, tovarăși,
    Când vrem să îndoctrinăm un om,
    Căci de la Marx trecând prin Lenin,
    Am ajuns astăzi la un I. I. ION.
    Căci de la Marx trecând prin Lenin,
    Am ajuns la magistrul Ilici Ion.
    ~ refren~
  • #2397
    Atențiune, atențiune ! pe 20 Februarie 2021, 12:33
    Nu părăsiți această rubrică, tovarăși !
    Rămâneți localnici nemulțumiți, și vigilenți tovarăși !
    Va urma un comunicat important pentru comunitate -- însă, exclusiv pentru *Tabăra celor trei trandafiri*.
    A sosit... se va face livrarea anticipată a cadoului secolului : la 100 de ani de la înființarea Partidului nostru măreț și iubit PCR ...8 mai 1921--8 mai 2021. Să primim, să slăvim și să intonăm Imnul nostru reactualizat ! _*INTERNAȚIONALA ROȘIE *.
    Semnează : Curierul cucul tura pop**ară c*rată. (Cu'rierul cucul tura popul'ară c'urată).
  • #2396
    /l/S/ pe 18 Februarie 2021, 09:04
    Dezastrul adus de PSD
    Distrugătorii și hoții care au condus orașul ăla timp de 31 de ani nu au fost în stare sa-l păstreze c*rat,să aducă un investitor serios,să facă un preț just la apă,gunoi și impozite locale,toate raportate la sărăcia din zonă.Să asfalteze străzile și trotuarele așa cum trebuie,să existe un iluminat eficient și să strângă câinii așa cum spune legea.Să lase ceva bun în urma lor și să se gândească și la generațiile ce vin din urmă.Iar cine dorește să mă contrazică,e orb ori e ticălos.
  • #2395
    Victor pe 11 Februarie 2021, 09:21
    Întrebări pentru cetățenii Mun.Turnu Măgurele
    1.Aveți cunoștință de salariile angajaților din primărie?
    2.Dar de organigramă,de numărul mare de angajați și de activitatea și performanțele ei?
    3.De felul în care se cheltuiește banul public strâns cu greu la bugetul local?
    Care sunt realizările conducerilor acestei instituții bugetare,de 30 de ani,condusă numai de PDSR,PSD și cam aceleași persoane provenite din vechiul și marele PCR,obediente și supuse unei singure persoane,din 1996,infractor condamnat penal?
    4.Ce vedem azi,și unde s-a ajuns după 30 de ani de falsă democrație și fals progres și civilizație?
    5.Cine sunt cei ce ne-au condus,ne-au sărăcit,ne-au mințit și ne-au promis tot ceea ce nu au putut să facă pentru cei ce i-au ales?
    6.Stau și mă întreb,oare celelalte instituții ale statului mai funcționează sau sunt în aceeași situație ca cea a primăriilor,că de simțit nu se simte absolut nimic bun arătat de catre aceste conduceri?
    7.În concluzie,s-au cheltuit sume enorme de la buget dar,nu s-a investit și nu s-a realizat nimic
  • #2394
    Viorel G. pe 5 Februarie 2021, 18:44
    RESPECTATI LEGEA SI PE CETATENI
    Conducerea primariei nu e in stare sa stranga canii fara stapan,deveniti extrem de periculosi,dar sa mai faca si altceva pentru cetatenii orasului.Daca nici macar legea nu se mai respecta,atunci ce asteptari sa mai avem la conducatorii orasului?
  • #2393
    ¬ pe 26 Ianuarie 2021, 19:53
    ¬
    Și vă mai mulțumesc domnule redactor, pentru corectarea anului de naștere la "Hora dezbinării (?) românilor"... 2004.
    Însă cu acea ocazie s-au DISTANȚAT rândurile/versurile primelor 3 strofe. Colegii mei ironici îmi vor zice că eu am lăsat spații ca să vină pesediștii să planteze /să cultive trandafiri între ele. Ce să le zic?! Se mai pot apropia rândurile? Vă mulțumesc!
  • #2392
    ¬ pe 26 Ianuarie 2021, 19:21
    încă o ERATĂ, pt. #2390 acum
    0 altă greșeală, insignifiantă însă. Dar e de "râsul struților" ! Pe Ceaușescu și Iliescu mereu i-am confundat, deși au fost CEI MAI... dintre toți șefii de stat de la Cuza Vodă încoace. I-am,,lapsusat,, și acum. M-amm gândit să nu mai dreg greșeala căci, "mulți observă, puțini citesc"...sau invers ?!
    Deci : nu Ion ILici Ceaușescu a fost urmat la tron în 2o-o4 anul de Băsescu zis Petrică-Petrov. Nu el, împreună cu tovarășa sa de viață, Nina s'ar fi retras la Oltenița natală.
    CORECT e/a fost așa : Nicolae Iliescu a părăsit Cotroceniul în 2o-o4 anul, și împreunat cu Prima Doamnă a țării, Elena de Găești, s-au retras la ferma lor din Scorniceștiul natalu'-lu' nea Nicu.
    Mulțumesc stimatei redacții, că-mi permite clarificarea aceste chestiuni istorice. Căci poate mai citesc și școlarii pe aici, și să nu învețe istoria recentă greșit, de la cine știe cine. Că școala de azi nu le spune, nu mai e cum a fost odată!
    *Proletari ciumați sau ne-ciumați, vaccinați-vă !
  • #2391
    ¬ pe 25 Ianuarie 2021, 21:23
    ¬
    Turnul cu stiri "nu terorizează poporul cu televizorul" ... și cu 1.000 de caractere, niște prăpădite de semne, puncte, virgule ...pe care cu greu poți să le aia... te enervezi mai rău ca în trafic
  • #2390
    ¬ pe 25 Ianuarie 2021, 20:49
    ERATĂ la # 2388 - Hora (... .... .....).
    O mare și gravă greșeală, pentru care m-ă văd căutând un avocat, mai precis întâi bani. Căci uite ce a pățit Jupanu' (și-n 2021 ne.liber) pentru nimic-nimic.Ne-vi-no-vat !! ; iar eu am "ucis", i-am sc*rtat viața cu 10 ani, cuiva : lui #2388 --Hora .
    Nu e "născută" în 2014 ci în 2004 (2o-o4, cum se spune corect acum). Rog redacția să corecteze cifra respectivă..., sau și mai bine să elimine întreaga HORĂ, căci țara nu are nevoie de hore, sârbe, călușari, sau,,pinguini,, ci de..." LA MUNCĂ băăă!!!.
    _
    PS. : mi-am dat seama de greșeală recitind *Odă președintelui* scrisă --TOT ÎN--2o-o4, dedicată Tovarășului Președinte Ion ILici Ceaușescu când a predat Palatul Cotroceni succesorului său Traian zis 'Flota'. Atunci terminând-și ultimul mandat (parcă al 4-lea) el a promis că se retrage din politică cu picioarele la locul lor --nu înainte-- și împreună cu tovarășa sa de viață Nina, deci 2, amândoi se retrag(!) în Scorniceștiul natal.
  • #2389
    Ina pe 24 Ianuarie 2021, 23:24
    Pentru ce va luati salariile?!
    Primareeee,ne mananca cainii in fata blocului,iar voi stati in birouri si ignorati legea si sfidati cetatenii!Ne este frica sa mai lasam copii singuri pe langa bloc.
  • #2388
    *Hora actuală a Unirii ticăloșilor* pe 24 Ianuarie 2021, 21:42
    Muzica: hai c-o știți...
    { Made în Republica Teleormania de Sud ¦ an fabricație 2004 }

    _

    Iată dau mână cu mână,

    Ticăloșii, pleava română ;

    Și fac jaf, ei vor să vie,

    Falimentul României.

    2_Muntenii și moldovenii,

    S-au întrecut cu ardelenii ;

    Și au votat, e drept nu toți,

    Haite de mișei și hoți,

    3_Sunt mulți proști în astă Țeară,

    Dar prostia o să-i doară,

    Ăștia îi mint ei îi votează,

    Doar pomeni-pomeni visează.
  • #2387
    ¬ pe 24 Ianuarie 2021, 21:11
    ¬
    4_ Trandafirul nu-i de vină,
    Că e rupt azi din grădină ;
    Și e fără voie băgat,
    În cel mai roșu... "roșcat".
    5_ Eu când zic de trandafiru',
    Zic de "trio", zic de "firu" ;
    Secera de se lipește,
    Ceaușescu se trezește,
    Comunismul revineee-ște.
    6_Cu ciocanul și secera,
    Turma o vor aduna ;
    Însă moș IONEL Roată,
    Se va răsuci în groapă,
    Și va blestema din groapă...
  • #2386
    ¬ pe 24 Ianuarie 2021, 21:01
    ¬
    N. B. : nu-i va blestema pe dregătorii mișei, jefuitori de țară... nici Măria sa Vlad Țepeș-Vodă cel drept, cel viteaz și sexy... nu îi va urca în țeapă pe Aleșii Nației... ci pe acei "electori" inApți de vot, care i-au suit acolo suuus... le-au pus scara acestor ticăloși.
    Ticăloșii cine sunt ?! : homo-penalis, homo-mafiotus, homo-lichelis, homo- bolșevikos și urmașii, ceaușiștii și progeniturile lor..... dar și câțiva dintre cei Prea-Sfinți, Prea-Lacomi, Prea-A.U.R.-iți și nițeluș corupți,etc., etc.
    Doamne, noi îi răbdăm, dar pedepsește-i și nu-i ierta Tu ! ... ăăăă DUMNEAVOASTRĂ !
  • #2385
    Călin pe 8 Ianuarie 2021, 10:13
    De 30 de ani în mocirla neocomunistă a PSD
    Doresc pe oricine vrea să comenteze pe acest site,să ne spună și ce crede că merge bine în acest oraș,câteva lucruri sau măcar unul singur.Orășelul Turnu Măgurele a fost o localitate sortită degradării și jafului în fiecare din acești ani de după Lovitura de Stat din decembrie 1989,mai ales după o conducere de 30 de ani total falimentară și ticăloasă.Viitorul e din ce în ce mai sumbru și pare că orășelul cândva o zonă prosperă și cu oameni pregătiți,să fie dat uitării și să intre printre zonele calamitate de către o gașcă de hoți și distrugători de destine.
  • #2384
    VP pe 7 Ianuarie 2021, 13:20
    Oamenii PSD sfideaza in continuare
    Intr-o perioada grea,cum este cea in care ne aflam,si una si mai grea,cea care ne asteapta,orasul este intr-o stare deplorabila.Mizerie peste tot,pe strazi,trotuare si parc*ri,focare de infectie in jurul tuturor containerelor de gunoi,acolo unde gunoiul este mai mult pe jos,imprastiat de multimea de caini ce au invadat orasul.Au trecut alegerile,iar alesii PSD isi freaca mainile si se gandesc la noi jafuri si inavutire pentru urmatorii 4 ani.Cetatenii suporta din ce in ce mai greu impotenta acestor oameni de nimic,angajati cu niste salarii obraznic de mari.Ce e de facut?
  • #2383
    Malaxa pe 6 Ianuarie 2021, 12:51
    Tren Turnu - Roșiori Nord
    Politicianul sau partidul care mai vrea votul meu la următoarele alegeri trebuie să-mi primită tren de călători cu legătură bună spre Buc*rești! Asta este unicul criteriu! Jumătate din locuitorii orașului sunt practic sinistrați! Turnu a ajuns un fel de comună cu stadion! Mai rău ca în secolul XIX !!!
  • #2382
    Cadoul de la Moș GERILĂ pentru pesediști pe 31 Decembrie 2020, 11:15
    BALADA lui... (.....,...., ...? ).
    TITLUL : Alegeți voi din : BALADA lui STUPID PEOPLE, a ciumei roșii, a creierelor spălate, a omuleților roșii marțieni, a vecinului meu pesedist, etc. // Deasemeni în loc de baladă... o altă specie literară : imn, odă, doină, poemă, plugușor, SORCOVA ROȘiE , etc.
    MUZICA : a lui Barbu Lăutaru ( liber la a adapta sau compune o altă melodie).
    TEXTUL e 101% original *Made in Romania*, fabricație 2001 ( liber la a urca pe Facebook, YouTube, sau mai sus pe SSI_ stația spațială internațională)
    ~
    1_ Stupid people... Brucan mi-a zis,
    De vrei s-ajungi în Paradis ;
    Doar la jug să tragi mereu,
    Și să votezi ce-ți spun eu.
    2_ Eu sunt vechi membru PCR-ist,
    Și jur că nu sunt traseist ;
    Căci doar ne-am re.botezat,
    De multe ori, că nu-i păcat.
    3_ Din FSN-nist, azi PSD-ist,
    Dar de-o vreme sunt cam trist ;
    Zilnic sunt manipu'lat,
    Creierul mi l-au spălat.
  • #2381
    ¿ pe 31 Decembrie 2020, 10:24
    ¿
    4_ Fiindcă îmi lipsește banul,
    Eu sunt nostalgic tot anul ;
    Nici trandafirii nu-mi mai plac,
    Că m-au adus la fund de sac.
    5_ De Ceaușescu mult mi-e dor,
    Eu nu privesc spre viitor ;
    Căci prefer retrovizorul,
    Merg târâș nu vreau să zbor.
    6_ Sunt un votant deloc trezit,
    Dar când la vot sunt..Scorniceș-tit;
    Eu nu gândesc.. ascult burta,
    Că nu-mi pasă ce va urma
  • #2380
    ¿ pe 31 Decembrie 2020, 10:11
    ¿

    7_Pofta de vot când m-apucă,
    Vreau tot baronii să conducă ;
    Și mâine de m-ă vor chema,
    Penali sau nu, îi voi vota.
    8_ i-am tot votat și-i voi vota,
    Ei dau pomeni-pomeni,eu voi lua;
    Până mascații îi vor sălta,
    Vor da pomeni-pomeni, eu voi lua.
    9_ Chiar de-am iubit Trandafirul,
    Și cu,,Trio" și cu,,firul" ;
    Aștept un simbol cum era,
    Ciocanul și Secera.
    1o_ Stupid people mi s-a zis,
    Tu vei ajunge în Paradis ;
    Fiindcă la jug ai tras mereu,
    Ai fost un (b)OU și rămâi.. B(ou).
    _
    Notă. Brucan le-a pus-o, eticheta de *stupid peoples* votanților FSN & iLiCi-escu (cu 61,5o%) după 20 maiu-Orbu 1990 ( duminica orbilor !) în The Independent.
    N B. Emblema ^Roșu Ciumat^ și ^creier spălat^ era în gestație, atunci ( îi lipsea spermatozoidul,psd, potrivit). Precum COV.rig-ului de import puțină sare,pardon vaccin.
  • #2379
    Curierul lui Moș Crăciun, fost Gerilă pe 31 Decembrie 2020, 08:49
    vă rog nu publicați acest mesaj
    Stimată redacție, Bună dimineața și La mulți ani !
    Vin cu rugămintea de a-mi aproba publicarea "Cadoul lui Mos Gerilă" către pesediști... o baladă.( satirico - umoristică, amicală,fără...cele cuvenite lor) .
    Am /ați promis în 27 dec la rubrica _turnați aici_ # 13.4 6 2, că acest cadou va fi prezentat în ultima zi a anului, în locul potrivit (aici la nemulțumirile localnicilor).
    Întrucât textul are peste 1.000 de caractere îl trimit fracționat, dar pentru a cădea bine în rubrică pe verticală... trimit întâi partea a doua cu 6 strofe... apoi titlul și primele 4 strofe. Vă mulțumesc!
  • #2378
    Supărat, supărat e Doamne supărat... pe 29 Decembrie 2020, 15:57
    Moș Crăciun pe nea Vasile Pe Se de Lulu..
    Niciun cadou, nici o felicitare nici un gând. E ocolit, și neșcolit cum e, nici nu înțelege de ce. Un fost/actual *bandit*, dușman de clasă și al orânduirii comuniste de stat, fiu de luptător antisovietic + anticomunism din munți... ia spus : "Vecine, pe Moș Crăciun voi PCR-iștii, prin 1946 mai precis în 1948 după ce l-ați exilat pe Mihai întâi Regele Țării noastre... atunci l-ați deportat în Siberia pe Moș CREȘTINU și l-ați,,fabricat,, pe Moș GERILĂ ateul.
    Nu îl păcăliți pe moșul CREȘTIN cu rebotezările voastre... din PCR în PSD azi.
    Săriți în Lada de gunoaie roșii a istoriei și... FORȚA (iadului) fie cu voi !!! AMIN !
  • #2377
    Ed pe 25 Decembrie 2020, 09:40
    Sărbători din ce în ce mai triste și mai sărace
    Să nu ne mai ascundem și să nu mai credem în tot felul de lozinci ale unor smecheri și hoți,și să nu mai urmăm doar în prag de sărbători sloganuri gen:De Crăciun fi mai bun,fi adevărat!Șă facem asta și în tot restul anului,cu o mai mare conștiință și responsabilitate față de toți semenii noștri.Hai să urăm azi,în zi de mare sărbătoare,tuturor celor ce au condus Turnu Măgurele,Teleormanul și România,o viață,o sănătate și o prosperitate ca la toată gloata majoritară ce au votat cu sinistrul și toxicul PSD.Păcat,au trecut 31 de ani de când am crezut că totul va fi altfel!Și nu în ultimul rând,să se fure mai puțin sau deloc.
  • #2376
    M si atat pe 20 Decembrie 2020, 09:09
    Nesimtirea continua si de sarbatori
    Intelegem ca se apropie niste sarbatori cu restrictii,asa cum nu-si dorea nimeni niciodata dar,asta nu inseamna ca trebuie sa suportam nepasarea autoritatilor.Aceeasi mizerie pe strazi,prin piata,parc*ri si pe la tomberoanele de gunoi.Peste tot presarat cu cainii specifici unei zone sarace si parasite de tot ce este bun si civilizat.Si toate astea insotite de un iluminat public extrem de...discret.De ce trebuie sa traim intr-un astfel de oras,domnilor conducatori?Ce asteptati,si cand aveti de gand sa va apucati serios de treaba pentru care sunteti atat de bine platiti?Sa intelegem ca a disparut si rusinea?!
  • #2375
    Turist plecat din mizeria și duhoarea din camping pe 20 Decembrie 2020, 08:43
    "Tabăra"de concediu în degradare continuă este...
    Natura, pădurea, campingul sunt invadate de o faună de sub.oameni : necivilizați, needucați, semi.alfabetizați, paraziți puturosi asistați social, cocalari și maneliști, și alți ciudați ai meleagurilor noastre.
    _Cu rulota, cortul sau rucsacul mută-te în alt colț de natură !
    _Cu plapuma,icoana, o masă și soacra, în alt județ al Țării...mută-te ! ( pensionar sau nu, de ești).
    _Planeta Pământ are o mulțime de țări... alege o alta și pleacă, fugi !
    _NAșA vrea să colonizeze planeta Marte... înscrie-te, fii printre primii, aleargă sau zboară acolo !
    Ce au zidit și realizat înaintașii, generațiile trecute, abandonați-le, lăsați-le nemernicilor,jupanilor, baronilor roșii și slugilor lor, jefuitorilor și trădătorilor de țară...( întemnițați sau încă nu....a lor e avuția țării ! )
    Prin votul vostru în 30 de ani, lor le-ați dat-o.... RECUNOAȘTEȚI ?
    ¿¿Asta e soluția OMULE ADORMIT¿¿ Trezește-te ! *Deșteaptă-te găgăuță!*
  • #2374
    Pensionar plecat din sărăcia și mizeria din TR pe 16 Decembrie 2020, 19:42
    Tr.Măgurele un oraș în degradare continuă
    Corect,Cătăline,dar ai fost destul de elegant în prezentare.Îți spun și de ce.În afară de faptul că un loc de muncă este un vis frumos pe acele meleaguri,problemele sunt mult mai grave deatât.Ce ar fi fost orașul fără cele câteva suprmarketuri?Păi ce rămâne,câteva farmacii(14),cele 8-10 case de pariuri cu tot cu păcănele,cele câteva terase și cele 15 magazine de second hand?Fără un cinematograf,fără o bibliotecă,fără o casă de cultură și fără o sală cu acces al publicului la competițiile sportive(apropos,sportul e demult o amintire),ăsta se poate numi oraș,municipiu?A dispărut total orice activitate de divertisment și cultural sportivă.Ce fel de oraș este Turnu Măgurele?Cum se simt cetățenii lui și ce așteptări au pentru viitorul lor,al copiilor și al nepoților lor?Și ca o simplă concluzie,ce fel de viață este asta,în anul 2020?Orice cetățean normal la cap,onest și cu dragoste de semenii lui,dorește ca la un sat sau comună să găsești condițiile și viața dintr-un oraș,acolo e invers.
  • #2373
    tot eu sunt, Sucă dar să nu.... pe 15 Decembrie 2020, 14:26
    afle Nea Mărinel ce pății eu.
    Săptămânal noaptea vin în TR cu Turn. Vara cu motocicleta e ca un film alb-negru. Acum în 11/12 dec pe 4 roți opresc să șterg oglinzile retrovizoare ; zilnic agresate cu marker 'roșu' : PSD a câștigat, jos DREAPTA ta / PNL și USR lângă PMP / Votați ciuma galbenă ! Din 7 - 8 dec la plecare de la firmă găsesc mesaje de la o colegă. Mașina ei e alături dar nu o ating ; poate s-o astâmpăra. Căci eu am început jocul : în trecuta Epocă iLici-ăLa ea era f. anti-iLici & anti-FSN . Îi scriam pe oglinda retrovizoare : I love you iLici-escu ; turba și-și băga (.) în toți. Târziu a aflat cine e autorul.
    Acum e cu PsD - arde în flăcări roșii. O PeSeDea!
  • #2372
    Sucă, cel norocos pe 15 Decembrie 2020, 11:03
    Că-l are vecin pe Nea Vasile
    Pe 7 dec târziu în noapte ajung acasă, bag cheia în yală dar apare vecinu' Nea VASILE pesede-l cu carnet, secondat de Coana Vasilica a lui. Zice : ¬Te- am căutat ca să semnez și tu. ¬Să semnez ce? ¬Păi memorandumul ^coexistența pașnică^. PSD a câștigat alegerile, Victoria Palat e al nostru 4 ani (cu prelungire, adăugă el). Așa cum înainte eram noi uniți și scandam : Ceaușescu dă-ne pace!, hai acum să facem PACE !
    Însă eu, îi prezint condițiile. Le citește dar nu-i convin.
    Iată-le :
    _să NU mai fie roșu ciumat
    _să NU îți mai dai creierul la spălat
    _să NU mai fii al Taberei roșii adept, simpatizant, votant
    _ să NU te mai lași cu roșul bolșevic impregnat, manip**at în.COV.rig-at
    _să NU mai fii, deloc să NU mai fii p'aici,că poți
    _ iar când vă adunați voi toți,
    _să NU vă mai aud, să NU urlați,
    ~imnul acela al vostru~cu : ^Proletari ai ciumei roșii, uRniți-vă !, de aici. ( mult răuȚării mele).
    ^Proletari cu creierele spălate, iubiți-vă ! (între voi )
  • #2371
    CATALIN pe 9 Decembrie 2020, 14:12
    CE ORAS MIZERABIL,SARAC SI TRIST!
    UNDE SUNT CUCLEO UTILAJELE PENTRU CARE PLATITI GRAMEZI DE BANI DIN BANII NOSTRI?NU ATI SCOS O LAMA PRIN ORAS CAND A NINS,IAR AZI STRAZILE SUNT INUNDATE,CANALELE INFUNDATE,IAR MIZERIA ESTE PESTE TOT,PE STRAZI,TROTUARE SI PARCURI.DACA MAI ADAUGAM SI MIZERIA DIN JURUL TOMBEROANELOR CU LIPSA ILUMINATULUI PUBLIC,AVEM SENZATIA CA AUTORITATILE NE-AU PARASIT SI SUNT DEMULT INTR-UN CONCEDIU PRELUNGIT.AVAND IN VEDERE CINE A CASTIGAT ALEGERILE DE LA NIVEL LOCAL,SI CE FEL DE OAMENI CONDUC ORASUL DE APROAPE 30 DE ANI,NU MA MAI MIRA NIMIC,CI DOAR SUNT REVOLTAT SI AM IMPRESIA CA TRAIESC INTR-O TARA AFRICANA.PRIMUL SEMN IL AVEM PRIVIND SI MULTITUDINEA DE ZBURATOARE CE POPULEAZA URBEA.ABSOLUT NICIUNA DINTRE ELE PLATITOARE DE TAXE SI IMPOZITE.DE LUCRAT PE UNDEVA,NICI GAND.PENTRU ELE MUNCESC DOAR...ROMANCELE.
  • #2370
    © pe 6 Decembrie 2020, 02:44
    Apelul APELURILOR.
    Găgăuță să răspunzi prezent la vot, Doar dacă nu ești ciumat de tot.
    Dimineața scoate nasul pe fereastră, și inspiră. N-ai miros rămâi acasă !
    Și păstrează distanța, nu atinge ștampiluța!
    Mergi la crâșmă joacă table, fără mască, dar cu vodca SĂNIUȚA .
  • #2369
    Apelul copiilor și nepoților în zi de *6*.... pe 30 Noiembrie 2020, 12:04
    Către oamenii mari cu drept de vot.
    Simpatizanți votanți ai psd & aldePro-Ponta, nu adăugați lângă cei 30 de ani ratați încă 4. Nu repetați greșelile de la alegerile parlamentare trecute. Rămâneți acasă! DAR...dacă vi se cere o dovadă că ^ați fost la vot^ mergeți și anulați buletinul de vot (e secret). Abandonați Tabăra ciumei roșii, nu-i însoțiți până în Buza Prăpastiei pe cei meniți să cadă în ea... să își ocupe locul în Lada de gunoaie roșii a istoriei.
    Preluați îndemnurile din lupta anti-sars cov-2 :
    _ Păstrați distanța ! (evitați secțiile de votare).
    _Rămâneți acasă ! (aveți treabă casnică de făcut).
    _ Nu atingeți obiecte ! ( ștampila și perdeaua cabinei de vot).
    _Spălați-vă mâinile și... conștiința pătate la alegerile trecute.
    ~ Putem face din România o țară °ca afară°. În 1877, 1916-18 și în alte bătălii înaintașii noștri s-au jertfit în războaie. Să nu trădăm idealurile celor căzuți în Decembrie 1989. Acum Țara îți cere un efort minim.... o apăsare _inteligentă_ a ștampilei.
  • #2368
    *Anunțul zilei* de 6 dec. Treziți-vă! pe 30 Noiembrie 2020, 11:01
    Către,,proprietarii,, de...drept de vot.
    Respectați Imnul Țării ! Deșteptați-vă! Vindecați-vă Țara de epidemia de ciumă-roșie ! Trecuta epidemie de molimă-comunistă roșie, de sorginte Marxist-Leninistă încă face ravagii... nu a fost eradicată după acel dec. '89 însângerat căci... la 20 mai 1990 (duminica orbilor) a fost votată cu 61,50%.
    Electoratul (orb, inapt de vot?) a votat P C R-ul cu numele schimbat în F S N.(3 trandafiri) Re.botezat de 7 ori azi e PSD.
    De Anul Nou 1990 ora 00:o1 s-a născut o fetiță botezată VICTORIA. Oare e pribeagă prin lume? Ce trai a avut Victorița în acești 30 de ani triști ?
    Pe 6 dec. 2o2o se va naște LUMINIȚA. Prin votul vostru ce îi veți dărui : ei, copiilor, nepoților, vouă? Dar României ce loc între țările lumii ?
    Puteți vota și cu capul, nu cu burta cea captivă la pomenile baronilor roșii, promisiuni și minciunele electorale?
    Țara are nevoie de un nou parlament. Să-l eliberam, după 30 de ani ratați să nu rămână încă 4 stăpânit de ciuma roșie (psd & aldePro-Ponta+ aliații)
  • #2367
    Conducător auto pe 24 Noiembrie 2020, 18:11
    Neimțirea în politica PSD continuă
    Primarul pigmeu umblă fără nicio jenă,tot timpul,în Dusterul primăriei,și cu telefonul la ureche.Chiar nu există nimeni să-i spună că e timpul să-și cumpere și el o mașină.La cât a furat,pardon,la cât a câștigat,poate să se plimbe și cu mașina personală,nu numai pe banii cetățenilor.Poate lua exemplul secretarului Franchevici.Și să ne spună și ce s-a întâmplat cu banii luați pe conductele de fier din întreaga rețea de termoficare.Băieții ăștia chiar nu au limite,nu mai au teamă și rușine?!
  • #2366
    *Apelul anului*... 2o-2o. pe 21 Noiembrie 2020, 08:00
    Către cetățenii, copiii viitorul țării !
    Voi, adolescenți, școlari, preșcolari pitici ... voi cei cu (minus) --18 ani, fără drept de VOT ; DEȘTEPTAȚI-VĂ voi, treziți-vă pe 6 decembrie și opriți-i pe bunicii și părinții voștri ( doar pe cei știuți ca votanți ai ciumei roșii.! ), să NU greșească iar ca în cei 30 de ani.
    Dați-le ordin : °Rămâneți acasă°, °Păstrați distanța, evitați secția de votare°,°Nu atingeți ștampila 'votat' °.
    _
    V-am văzut la TV ! Vă lăudați că luptați ^ca niște eroi^ contra pandemiei COvid-19.
    Luptați acum și împotriva vechii boli... epidemia ciuma roșie, și vindecați-vă Țara !
    Ziua de *6*, este decisivă pentru viitorul tuturor! România mea și a voastră are nevoie de un Parlament legal, sănătos la cap, cu carte și bun gospodar. S-au pierdut 30 de ani... pentru a nu mai pierde încă 4 sau 8, și până veți merge voi la vot... Vorbiți acum !, ȚARA e ȘI a VOASTRĂ !!!
  • #2365
    Țineți-vă bine oameni buni !!! pe 14 Noiembrie 2020, 21:59
    Suspinele și lătratul ciumei roșii...vin ! Le aud!
    Nu numai la TV Latrina 3 & rTv alu'Ghiță ci oriunde pașii vă vor purta îi veți auzi pe acei de.formatori de opinie spălători de creiere,tonomatele și mercenarii din presă în slujba ideologiei roșii.
    Îi vor arăta și înfiera pe vinovații găsiți și dictați de stăpânii lor.
    Iată câteva exemple:
    1. Cei care nu l-au lăsat pe JUPÂNU să construiască 8 mari spitale regionale (încarcerat nevinovat)
    2. Absenții la vot + votanții dreptei nu l-au pus pe Ciolacu Premier-marionetă a lui Dragnea. 26 sept.
    3. Votanții anti-Dăncilă la prezidențiale. Cu Veo la Cotroceni înflorea țara, tragediile ne ocoleau, inclusiv pandemiu' COvid.
    4. Cei care nu vor acest Parlament toxic până'n vară,ci unul sănătos și legal cu alegeri la timp 6 dec.
    ?. oare, oare, oare vor fi unii cu o paralelă între Piatra Neamț și Colectiv ? Păi Ponta a demisionat atunci, acum hai cu VEO la Victoriei, să plece Orban ? Pariez că vom auzi multe aberații !

  • #2364
    Țineți-vă bine oameni buni !!! pe 14 Noiembrie 2020, 21:54
    Suspinele și lătratul ciumei roșii...vin ! Le aud!
    Nu numai la TV Latrina 3 & rTv alu'Ghiță ci oriunde pașii vă vor purta îi veți auzi pe acei de.formatori de opinie spălători de creiere,tonomatele și mercenarii din presă în slujba ideologiei roșii.
    Îi vor arăta și înfiera pe "vinovații" -- găsiți și dictați de stăpânii lor.
    Iată câteva exemple:
    1_ Cei care nu l-au lăsat pe JUPÂNU să construiască 8 mari spitale regionale - (încarcerat ne.vi.no.vat
    !)
    2_ Absenții la vot + votanții dreptei care nu l-au pus pe Ciolacu Premier-marionetă a lui Dragnea. 26 sept.
    3_ Votanții anti-Dăncilă la prezidențiale. Cu Veo la Cotroceni înflorea țara, lipsurile și tragediile ne ocoleau, inclusiv pandemiu' COvid.
    4_ Cei care nu vor acest Parlament toxic până'n vară,ci unul sănătos și legal cu alegeri la timp 6 dec.
    ? _ oare, oare, oare vor fi unii cu o paralelă între tragedia Piatra Neamț și Colectiv ? Păiii, Ponta a demisionat atunci, acum hai cu VEO înapoi la Victoriei și să plece Orban ? Pariez că vom auzi multe aberații !

  • #2363
    Ilie Bolojan pe 12 Noiembrie 2020, 14:38
    Birocrație
    Am avea nevoie și noi de un Bolojan la Teleorman...
  • #2362
    Cu "'remușcături"' șterg născocirea cu... pe 7 Noiembrie 2020, 19:33
    a primarului evoluție în *PORECLE*. #2361
    nimic adevărat, va rămâne tot *primarul NIMIC *!
    Va urca o treaptă pe 'scara' primarilor de municipii ale fostului Regat Dacia. Pariați ?
    A nu crede în : Mama Omida, ghicitori ai viitorului, prezicători, profeții, auguri, astrologi și horoscop și să vii cu "certitudinea" stoarsă din opera lui Nostradamus! Ce rătăcire !
    Ipoteze șchioape, nădejdi deșarte, visuri cu : Primarul CEVA-CEVA ; ÎNCĂ-Ceva ; ALT-ceva sau *Primarul TUNEL***** de 5 stele. { v. Primarul METROU }
    Construcția unui Metrou ( după Capitală și Napoca Clujului) e plauzibilă ( Turnu pe locul 3 între 113 municipii ) dar la tăierea panglicii de unde aplauze și urale? câți săteni fi-vor în cătunul Turnu Măgurele în acele îndepărtate timpuri ?
    PS. am revenit, să corectez la # 2361 numele Dumnezeului strămoșilor noștri /Zamolxes nu Zalmoxes dar deja regret întristarea ce v-o văd de la vestea tristă data. O puteți îndulci voi pe 6 Dec?
  • #2361
    De la Nostradamus citire, aflăm... pe 5 Noiembrie 2020, 07:51
    Pentru același Gogu=Doru (2 în 1)
    Inspirația de a înlocui sintagma Primarul NIMIC " cu "CEVA-CEVA" și apoi cu altCEVA, își are originea în trei catrene din Opera Nostradamusiană.
    În urmă cu 500 de ani Profetul s-a referit și la meleagurile 'Străvechiului Regat Dacia al lui Zamolxe'. Și asta nu întâmplător ci pentru că și-o trăgea, originea, după o bunică de pe la noi. Decriptarea descrie un Municipiu sărăcit și pustiu, dar ales și binecuvântat cu un Primar jinduit de marile cetăți ale timpului. Acesta, pornind ca NIMIC trecând prin CEVA-CEVA ajunge la... *****PRIMARUL TUNEL***** (de 5 stele!). După o mare realizare a sa.
    Orașul său aflat la coada celor 103 Municipii ale Țării saltă, când primarul îi inaugurează Metroul, direct pe locul 3 (după Capitală și Napoca Clujului, singurele cu metrou). În acele memorabile clipe mulțimea ar fi scandat : *Primarul TUNEL*!, și așa i-a rămas porecla.
    Dacă Nostradamus așa a zis, cum se zice c'ar fi zis, așa vă zic și eu...
  • #2360
    Un iubitor de oameni si animale pe 3 Noiembrie 2020, 17:35
    Actiunile administratiei locale sunt inexistente
    Dar intreaga administratie este foarte bine platita.Bai,nemernicilor,aveti lege pentru animalele fara stapan.Fie cai,caini sau pisici,cu toate umbla libere pe strazi,iar fecalele lor sunt peste tot.Asta e civilizatia pe care ne-a adus-o PSD in ultimii 30 de ani.Parc*rile,trotuarele,containerele de gunoi si toate spatiile verzi sunt improsacte de mizeriile facute de animale.Ce asteptati,sa simtim si mirosurile,muscaturile de caini și raspandirea microbilor purtati de catre porumbeii din toate podurile de bloc*ri si din centrul orasului?Daca nici legeile nu le respectati,ce fel de oameni sunteti si pe ale cui interese le aparati?Asteptam si o luare de pozitie a Directiei Sanitar Veterinare si a Directiei de Sanatate Publica.
  • #2359
    ERATĂ la # 2358, regretabilă pe 3 Noiembrie 2020, 09:48
    La "vorba OTV",o defăimare, o profanare...
    Cu iertăciune... _in memoriam_ și din respect pentru OTV și foștii fani ai săi, revin la parafrazarea acelui concept filosofic, emblemă a OTV : "" Fiindcă nici nu știți ce pierdeți"". O mare eroare dar promit repetabilă.
    CORECT este, și rog a se citi : " nici nimeni nu știe NIMIC, de ce e °greu de pierdut° NIMICUL "".
    Acest text este preluat și decriptat din nou-descoperitul volum de catrene al lui Nostradamus și se referă la ținuturile noastre.
    PS. Se întreabă cercetătorii operei lui Nostradamus, cum de 'NIMICUL' nu poate fi pierdut... dar omenirea, de-alungul istoriei, de foarte multe ori a putut pierde TOTUL (vezi civilizația Atlantida). Profanii spun că e CEVA -CEVA... aici!!!
  • #2358
    O chestiune arzătoare peste urbe a căzut! pe 2 Noiembrie 2020, 15:39
    Înlocuirea vechilor sintagme e urgență 0
    Turneni, veniți la o dezbatere publică! Cetatea noastră are o chestiune de rezolvat, cu extremă urgență!
    Sintagmele ^Primarul NIMIC^ și ^Cuclea=NIMIC^ s-au uzat, s-au învechit și sunt ale trecutului mandat. Acum, în partea a doua, în *Epoca Cucleană Roșie-Ciumată*, pentru 2o2o-2o24 e imperios necesar un alt "renume".
    °Primarul CEVA--CEVA°, e o fr. bună propunere ! S-o adoptăm în speranța că doar-doar-așa, se va vedea CEVA-făcut-de-Cuclea... la sfârșitul mandatului actual.
    Participați, vă rog, cu toții la această consultare pop**ară generală căci altfel (vorba lu' OTV) : " nici nimeni nu știe nimic...despre ce nu putem pierde"!
  • #2357
    Un pensionar care chiar știe ce spune pe 28 Octombrie 2020, 18:55
    PSD a distrus România și a umilit românii
    Turnu Măgurele a rămas un oraș infect,sărac și la mâna unor icapabili cu amante lafel de pricepute și școlite ca și ei.Organigrama acestei instituții este mult prea încărcată și mult prea bine plătită în raport de rezultate.Până când vă mai bateți joc de această zonă,odată plină de oameni onești,pregătiți și școliți,recunoscuți oriunde mergeau prin țara asta?Astăzi suportăm tot ceea ce fac acești neisprăvi,cocoțați pe niște scaune mult prea mari și total nepotrivite pentru experiența și pregătirea lor.
  • #2356
    Ion de la țară pe 22 Octombrie 2020, 20:35
    ...din zonă, pentru VIP
    Nu sunt un fan al polițiștilor, dar, când îți spui singur"VIP"şi crezi că toți sunt tâmpiți, dă de gândit. Sunteți una dintre acele"persoane importante"de p'aci, care se cred superioare tuturor, nimeni nu este la nivelul dvs., iar autoritățile statului nu voie să vă controleze ?!?
  • #2355
    Vip pe 21 Octombrie 2020, 10:56
    Poliția prostilor
    Cea mai proasta conducere și cei mai prosti polițiști la Turnu Măgurele ...nu mai vb de cei de la sate de poliția din comune niște tute și lepre astea sunt ...
    Analfabeți și prosti că cei din Turnu Măgurele ...mă refer la politie nu am văzut ...

    Tute rău ...prosti cu haina de STAT
  • #2354
    Cetățeni cu probleme pe 20 Octombrie 2020, 18:54
    Bai Pŕimare nu asa se face
    Dacă tu nu ai facebook nici mamarea nu are facebook unde dracu sa citească ea ce scrii tu pe (sfatul pop**ar) al urbei ...baaa ieșiți pe străzi și spuneți oamenilor ce trebuie facut cum ați mers la alegeri în campanie ...nu acum sa ne spui ca trimiți politia si jandarmeria sa le dea amenzi ...batranii aia care ai școteati la poarta sa le spuneti cu cine sa voteze nu stiu ce scrii tu pe facèbook mergeți pe la porți sa stie informati cetățeanului....
  • #2353
    O corectare pe 19 Octombrie 2020, 01:12
    la # 2352 nu a intrat...
    ... la sfârșit LIPSEȘTE :
    _După ce scap neaccidentat pornesc spre casă. Pe drum mi-a venit ideea ca ...precum la hoteluri cu stele(1-5), la pensiuni cu margarete(1-5), o metodă internațional foarte utilă pentru a le ști valoarea ... să folosim marcarea ( la vedere cumva, un tatuaj) și la oameni cu *J. J. J. J. J.* ( fiecare câte merită).
    Cu amănunte în c*rând și mare atenție... COV°rigu' are mutații și e flămând. Iată ! Mânâncă cuvinte românești ~ căci tastatura mea nu e dânsa de vină~ nu e chinezească.